Antioxidanty vám pomohou zatočit s nadváhou

Nadváha a hubnutí je komplexní problematika. Vnímat tuto problematiku pouze jako rozdíl mezi příjmem a výdejem energie nemusí být vůbec přesné. Naše tělo je nesmírně složitý mechanismus a zjednodušovat se zde nevyplatí. Většina lidí stravu vnímá pouze jako konzumaci určitého objemu a poměru sacharidů, bílkovin a tuků. Vaši váhu a metabolismus však ovlivňuje celá řada dalších věcí, které jsou často úplně opomíjeny. Antioxidanty, vitamíny, minerály a další mikrolátky totiž mohou výrazně ovlivnit výsledek vaší snahy zhubnout.

Antioxidanty, vitamíny, minerály a tisíce dalších mikroživin

Správně nastavený objem a poměr sacharidů, bílkovin a tuků je samozřejmě absolutní základ. Pokud se budete ládovat především tukem, tak vás antioxidanty ani jiné zdravé látky určitě nezachrání, to je tedy třeba mít na mysli. Tyto mikroživiny je však třeba vnímat jako podpůrné látky, které vám mohou výrazně pomoci zhubnout a dosáhnout optimálního zdraví. Věřte, že se v redukční dietě mohou postarat opravdu o podstatný rozdíl.

V nejrůznějších rostlinách, ovoci a zelenině najdeme stovky a možná i tisíce různých látek, které prokazatelně pomáhají spalovat tuk, zrychlovat metabolismus a tím pádem velmi usnadňují proces hubnutí. Pokud jste tedy tento aspekt stravy dosud ignorovali nebo podceňovali, tak se zkuste zamyslet nad tím, o co všechno přicházíte.

Náš metabolismus je důležitý

Hubnutí není jen o tom, že budeme přijímat určité množství potravin a dle toho budeme hubnout nebo tloustnout. Hubnutí a tloustnutí je do velké míry ovlivněno tím, jak funguje náš metabolismus. To je ten důvod, proč těla různých lidí reagují na příjem potravy odlišně. Jistě znáte lidi, kteří se ládují velkým množstvím kalorických potravin a přitom jsou stále štíhlí. Taktéž jistě znáte lidi, kteří si musí svou stravu důkladně hlídat, protože jakékoliv nedodržení zásad zdravé výživy pro ně znamená okamžitý příbytek na váze.

Z toho je tedy zřejmé, že nadváha a hubnutí znamená mnohem víc než pouhé počítání kalorií, sacharidů, bílkovin a tuků. Každý máme nějaké genetické předpoklady, které nelze úplně změnit, existuje však spousta zdravých látek, které našemu organismu pomohou fungovat co možná nejideálněji v rámci našich genetických bariér. Proto je nesmírně důležité se dívat na stravu komplexně a neopomíjet přínosy nejrůznějších antioxidantů, vitamínů, minerálů, zdravých tuků, stopových prvků a dalších mikronutrientů.

Co tedy jíst?

Univerzální návod na potraviny bohaté na různé zdravé látky by vydal na několik knih. Pojďme si to tedy říci alespoň obecně. Nejhodnotnější skupiny potravin jsou v tomto směru především ovoce, zelenina, bylinky a koření. Z hlediska antioxidantů a vitamínů jsou tyto skupiny zdaleka nejbohatším zdrojem. Je dobré se o to zajímat více do hloubky, protože i v rámci těchto potravin se vyskytují obrovské rozdíly v obsahu zmíněných látek. Třeba taková okurka nebo ledový salát vám toho moc nepřinesou, protože jsou to výživově poměrně chudé potraviny. Na druhé straně lze nalézt takzvané superpotraviny, které hodnotných látek obsahují až neuvěřitelné množství. Pro inspiraci můžeme zmínit například kustovnici, indický angrešt, špenát, kapustu, aronii, kurkumu, hřebíček nebo třeba oregano. Podobně úžasných potravin existují stovky, proto zkuste trochu zapátrat na internetu, vyberte si své favority a zařaďte je do jídelníčku. Hubnutí díky nim bude mnohem snazší.