Chcete zhubnout? Dopřejte si vlákninu

O vláknině slyšíme ze všech stran. Těžko by se našel někdo, kdo by toto slovo neznal. Všichni tak nějak tušíme, že vláknina je pro nás dobrá a zdravá. Přesto jí většina lidí nekonzumuje ani zdaleka dostatek. Pokud je to i váš případ, tak je třeba se zamyslet a něco s tím udělat. Pokud se navíc snažíte zhubnout, tak pro vás neexistuje žádná pádná výmluva. Vláknina je totiž pro redukční dietu nepostradatelný pomocník, bez kterého se neobejdete.

Proč většina lidí nejí dostatek vlákniny

Jak jsme již zmínili, snad úplně každý ví o tom, že nedostatek vlákniny v naší stravě je problém. Proč se to tedy většina lidí nesnaží změnit? Je to jako s každou neřestí, která vyžaduje změnu. Lidé prostě nejsou ochotni pro své zdraví udělat něco, co vyžaduje větší změnu stravovacích návyků. U vlákniny je to navíc poněkud těžší, protože její nedostatek nelze řešit například polknutím několika pilulek nebo zařazením nějaké jedné konkrétní potraviny do jídelníčku. Pokud chcete začít konzumovat dostatečné množství vlákniny, tak budete muset poměrně výrazně změnit celý svůj jídelníček. A k tomu se odhodlá málokdo.

Proč je vláknina důležitá

Vláknina našemu tělu pomáhá s obrovskou spoustou věcí a celkově přispívá našemu zdraví. Primární a nejdůležitější funkcí vlákniny je zpomalování vstřebávání energie a podpora trávení a správné funkce střev. Pokud si dopřejete jídlo, které je na vlákninu chudé, tak jej vaše tělo zpracuje velmi rychle, což znamená, že energie z onoho jídla bude vašemu tělu dostupná okamžitě a ve velkém množství. Tělo všechnu tuto energii nedokáže okamžitě využít, proto ji uloží do vašich tukových zásob. Zároveň to znamená, že tato energie nebude vašemu tělu dostupná po dostatečně dlouhou dobu, a proto budete mít zanedlouho znovu hlad. Vláknina se postará o to, aby tělo mohlo z pokrmu čerpat energii rovnoměrně a po delší dobu. Tím zamezí ukládání tuku a zajistí dlouhý pocit sytosti, takže nebudete mít nutkání se přejídat.

V jakých potravinách se vláknina nachází

Není náhodou, že drtivá většina potravin, které jsou vhodné k hubnutí, obsahuje zároveň velké množství vlákniny. Vláknina je totiž možná tou vůbec nejdůležitější součástí redukční diety. Pokud se tedy snažíte zhubnout, tak jezte tolik vlákniny, kolik jen můžete. Nejvíce vlákniny nalezneme především v luštěninách, zelenině, ovoci, celozrnných obilninách, ořeších a semínkách. Jak je zřejmé, tak všechny tyto potravinové skupiny jsou mimořádně zdravé a naprosto ideální pro redukční jídelníček. Nezapomeňte tedy při sestavování jídelníčku na vlákninu myslet. Dopřejte si jí co nejvíce a sledujte, jak se vaše tukové zásoby budou zmenšovat.