Co dělat, když narazíte na limit a nedaří se vám dále hubnout

1-co-delat-kdyz-narazite-na-limit-a-nedari-se-vam-dale-hubnout-post

Představte si situaci, kdy děláte vše pro redukci vaší váhy, vše jde krásně podle plánu, ale najednou přijde období, kdy se veškerý progres najednou zastaví. Důsledně dodržujete jídelníček, pravidelně cvičíte, prostě děláte vše, co máte a co dosud skvěle fungovalo, ale vaše váha se najednou odmítá pohnout směrem dolu.

Pokud jste toto někdy zažila nebo se s tím potýkáte právě teď, tak věřte, že nejste jediná. Jedná se o fenomén, se kterým se při hubnutí setká téměř každý. Co v takovém případě dělat a jak tuto fázi stagnace překonat?

Naše těla se brání radikálním změnám

Lidské tělo zpravidla na změnu životního stylu reaguje poměrně rychle. Proto se může stát, že v začátcích vám hubnutí půjde poměrně snadno a rychle. Jenže naše těla se nerada výrazně mění, proto se může stát, že hubnutí najednou nejde tak hladce a rychle jako ze začátku. A to vše i v případě, že ještě stále máte nadváhu a bylo by vhodné v hubnutí pokračovat. Nelze přesně říci, kdy lze tuto stagnaci očekávat, většinou však přichází po dvou až třech měsících úspěšného hubnutí.

Měnit či neměnit

Pokud jste tedy ve fázi, kdy děláte vše jako předtím, ale vaše tělo na tento režim přestalo reagovat, tak je na čase něco změnit. Vůbec to neznamená, že váš předešlý režim byl špatný. Znamená to pouze to, že vaše tělo si na tento režim zvyklo a jeho odezva již není tak intenzivní jako na začátku.

Co byste tedy měla zkusit změnit, abyste svému tělu dala nový impulz k dalšímu hubnutí? Nebojte, není nezbytně třeba zvýšit intenzitu. Často postačí drobné změny, které vás vyvedou ze zajetých kolejí a pomohou vám dostat se dále.

Obměňte jídelníček

Není nutné jíst méně než předtím. Pokud však dlouhodobě konzumujete pouze určité pokrmy, které máte napsané v jídelníčku, tak je možné, že na tento ustálený příjem potravy přestane adekvátně reagovat. Vyzkoušejte tedy do jídelníčku zařadit nové zdravé suroviny a nové recepty.

Zkuste obměnit čas, kdy se stravujete. Mírně si pohrajte s poměrem tuků, bílkovin a sacharidů. Ujistěte se, že konzumujete dostatek kalorií. Možná se to zdá paradoxní, ale dlouhodobý nedostatečný kalorický příjem zpomalí váš metabolismus, vaše tělo bude mít pocit nedostatku a bude se za každou cenu snažit udržet vaši tělesnou hmotnost a vytvořit si tukovou zásobu.

Zkuste jiné formy cvičení

U fyzického cvičení platí to samé co u hubnutí. Vaše tělo ze začátku reaguje poměrně rychlými pokroky. Pokud však praktikujete neustále tu samou rutinu, tak se bude odezva postupně snižovat. Existuje nespočet způsobů, jak být fyzicky aktivní, proto se nebojte vyzkoušet nové věci, které vaše tělo vyvedou ze zajetého režimu a donutí ho opět reagovat.

Nenechte se demotivovat

Možná nejdůležitější ze všeho je to, že se případnou stagnací nesmíte nechat překvapit a demotivovat. Počítejte tedy s tím, že tělo si na nový režim po čase zvykne a nebude cítit potřebu reagovat tak, jako tomu bylo ze začátku. V této fázi je naopak potřeba neztratit chladnou hlavu a uvědomit si, že to je naprosto normální. Snažte se vaše tělo znovu nakopnout novými impulzy, které ho donutí opustit fázi stagnace a pomohou vám úspěšně pokračovat v cestě za ideální zdravou váhou.