Co není dobré postrádat ve vašem jídelníčku?

1-co-neni-dobre-postradat-ve-vasem-jidelnicku-post

O naše tělo se musíme starat každý den, a jestli chceme, aby správně fungovalo, musíme mu dávat to nejlepší. V následujících řádcích vám představíme důležité živiny, které je nutné přijímat nejen v době hubnutí. K tomu navíc se stanete zase o něco chytřejší, co se týče stravování. Kdo by nechtěl mít výhody před ostatními, že? Pojďme tedy na to.

Draslík

Minerál, který je dobrý pro váš krevní tlak a může snižovat riziko vzniku ledvinových kamenů a úbytku kostní hmoty. Proto je tak důležité ho přijímat v jakémkoliv věku. Vaše svaly a nervy vám také za něj budou vděční, protože ho potřebují pro správnou funkčnost. Přirozeně se vyskytuje v mléce, bramborách, banánech, avokádu a luštěninách. Jestli tedy ještě tyto potraviny ve svém jídelníčku nemáte, je dobrý nápad je tam postupně zařazovat.

Hořčík

Pokud máte žaludeční a střevní potíže, diabetes typu 2 nebo dlouhodobě pijete alkohol, zřejmě nemáte tolik hořčíku, kolik byste měli mít. Špenát je zde nejlepším zástupcem, v jehož těsné blízkosti jsou fazole, hrášek a mandle. Není nutné si hned všechny tyto potraviny dávat na jeden talíř, protože to by váš žaludek zřejmě nezpracoval, ale rozhodně vašemu tělu pomůže i jeden z těchto příkladů.

Vitamín A

Jeden z vitamínů, který se rozpouští v tucích. Podporuje dobrý zrak, zdravou imunitu a růst tkání. Pokud máte pocit, že by ho bylo vhodné přijímat více, zaměřte se na oranžové a žluté ovoce a zeleninu, které především obsahují tento druh vitamínu. Určitě si ale vybavíte například brambory nebo mrkev. Také jej lze získat i z brokolice, takže pokud máte rádi zelenou barvu, i zde je jedna možnost.

Vitamín D

Na tomto vitamínu je krásné, že si ho tělo dokáže tvořit samo, když se chvíli vystavíte na slunci. Ale nic se nemá přehánět, a tak je dobré využít i jiné varianty zdrojů, jako losos a makrela. Játra, sýr a žloutky mají menší hodnoty, ale někdy také můžete narazit na potraviny, do kterých se tento vitamín přidává uměle.

Proto je tak výhodné číst výživový obsah na obalech. A pro doplnění ještě uveďme, že tuto důležitou složku potřebují vaše kosti, svaly a nervová vlákna. Také pomáhá udržet váš imunitní systém v nejlepší formě.

Vápník

Dostatek tohoto minerálu nemusí být tak těžké dosáhnout, protože se vyskytuje v největší míře ze všech druhů. Avšak jeho schopnosti a vlastnosti ho řadí mezi super hrdiny. Včetně zdravějších zubů a kostí je rovněž klíčový pro vaše srdce, jehož tlukot řídí právě on. Také má zodpovědnost za srážlivost krve a předává signály v nervové soustavě.

Společně s draslíkem a hořčíkem tvoří tým, který může zabránit vysokému krevnímu tlaku. Mléčné výrobky jsou vynikajícím zdrojem, především tvrdé sýry. I zde je jedna výjimka mezi všemi a to kapusta. A také je důležité říct, že vápník vaše tělo absorbuje pouze za přítomnosti vitamínu D. Skutečně úchvatné a promyšlené, že?

Vitamín C

Pravděpodobně ten nejvíce skloňovaný druh vitamínu v období nemocí. I když asi zcela nedokáže vyléčit rýmu, můžete se díky němu rychleji uzdravit. Tento vitamín se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny a je to hlavní kapitán, jež se stará o váš imunitní systém. Navíc podporuje růst kostí a tkání. Je to také antioxidant, takže dokáže pomoct ochránit buňky před poškozením. A jako jeden z mála vitamínů je rozpustný ve vodě.

Jak vidíte, tělo je dobře vymyšlený a propracovaný výtvor a i ty nejmenší složky v něm dokážou hotové zázraky. Nyní víte, která má co na starosti a jaký je její účel. I když vás možná napadne používat doplňky stravy ve formě multivitaminů, je lepší od této myšlenky upustit. Raději se držte ovoce a zeleniny, kde máte záruku přírodnějšího receptu.