Co ovlivňuje konstituci vaší postavy?

Každý z nás je svým způsobem individuální, všichni vypadáme jinak, chováme se jinak a při různých činnostech postupujeme jinak. Stejně tomu je i při udržování štíhlé postavy. Je hned několik faktorů, které ovlivňují stavbu našeho těla, ale i zdravotní stav. My se podíváme na to, které to jsou a zda je nějakým způsobem můžeme obejít.

Dědičné dispozice

Jedním z faktorům, který zásadně ovlivňuje naši postavu, jsou informace přenášené prostřednictvím našeho DNA. Naši předkové nám mohli dát do vínku nejen dispozice k tomu, zda se budeme těšit dobrému zdravotnímu stavu, ale také k tomu, jak se budeme chovat nebo jak budeme vypadat. Když se tedy podíváme na to, jak vypadají naši rodiče a prarodiče, můžeme velice snadno zjistit, jak bude naše postava vypadat za pár let.

Pokud jsou v rodině známy dispozice k obezitě či nějakým zdravotním problémům, měli bychom se snažit těmto potížím předejít. To můžeme učinit tak, že změníme způsob našeho života. Trávili-li vaši předkové svůj volný čas spíše pasivně, není se tedy čemu divit, že přibírají. S aktivním životním stylem máte velké šance, že přebytečným kilogramům snadno předejdete a následně si udržíte postavu, po které toužíte.

Věk je mocný čaroděj

Dalším faktorem, který může ovlivnit vaši postavu, je věk. Ať muž, či žena, oba mají zejména ve vyšším věku problém udržet si postavu, kterou se pyšnili ve svém mládí. Ženy začínají s tímto problémem většinou bojovat mnohem dříve než muži. Prvním spouštěčem touhy po shození přebytečných kilogramů je u žen období těhotenství. Po každém porodu zůstane pár kilogramů navíc a je tedy potřeba, aby se s tím něco začalo dělat dříve, než bude pozdě.

Každá žena zpočátku začne upravovat svůj jídelníček, ale musí dávat pozor na to, aby z něj nevypustila nějakou potravinu, která v sobě obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Je důležité, aby si ženy včas uvědomily, že v období před, ale i po porodu nenasycují jen sebe, ale také své malé miminko.

U mužů je to trošku jinak. Ti většinou v mládí o sebe pečují, sportují, chodí do posilovny a dřou na sobě. Asi tak kolem 40. až 50. roku věku (někdy i dříve) tyto snahy pomalu upadají a s tím je spojeno i usazování tuků a zvyšující se tělesná hmotnost. Stejně tomu je pak i u žen, které už o sebe se zvyšujícím se věkem také tolik nepečují. Řešení je ale vcelku jednoduché.

Nemusíte se trápit hodiny týdně v posilovně, bude vám stačit troška klidného pohybu, vezměte svou drahou polovičku na procházku nebo si společně vyrazte někam na výlet. Jednak si s sebou odnesete domů spoustu zážitků, ale hlavně nenásilnou formou zapracujete na vaší postavě.

Pohyb na čerstvém vzduchu vám mimo jiné zaručí pevné zdraví. Vy se pak nebudete muset obávat nejrůznějších onemocnění, která by vás mohla postihnout, pokud byste žili pasivním způsobem.