Dietní chyby a jak se jim vyhýbat – II. díl

2. Dietní chyby a jak se jim vyhýbat - II. díl - Post

Aneb chybami se člověk učí. Platí to ve všech oblastech našich životů a hubnutí v tomto směru nějak nevybočuje. A tak se pojďte podívat společně s námi na další řadu omylů, které ve vašem dietním plánu dokážou udělat pěkný nepořádek.

Ztrácíte přehled

Možná si na doporučení, nebo ze své vůle píšete deník, co vše jste za den snědli. Ale ať už počítáte zleva doprava, nebo zezdola nahoru, pořád to číslo něčemu neodpovídá. Především se jedná o to manko, které přebývá na vašem pase, hýždích, stehnech a rukou. A tak si projděte ještě jednou váš denní či týdenní plán. Tentokrát podle paměti.

Pokud lovíte v pramenech správně, možná tam najdete malý sáček bonbónů na vašem pracovním stole, malý plátek dortu na oslavě a malý kornout zmrzliny, když je horký den. A i když vás to nejspíš netrkne hned, všímáte si toho jednoho slova, které se zde pořád opakuje?

Ty „malé“ prohřešky se totiž pod výslednou čárou sečtou a najednou se z toho stane velké číslo, které vaše tělo dozajista pozná. A tak se stane, že všechny tyto nekontrolované zvyklosti sabotují jinak dobře naplánovaný jídelníček.

Pokud tedy vážně počítáte kalorie, ne-li každý gram potraviny, možná budete chtít nosit svůj deník všude a sledovat tak každé sousto, které do sebe dáte. A poté se raději zamyslíte nad úvahou, jestli chcete mít tak plný deník, nebo si raději ten „malý prohřešek“ odpustíte. Ušetříte tak své stránky, ale i nadbytečné kalorie.

Nízkotučná nakládka

A teď to berme trochu s nadhledem… nebo ne? Týká se to především mléčných výrobků, ale je rozumné se nad tímto aspektem, který může hrát důležitou roli ve vaší stravě, zamyslet trochu dopodrobna.

Nyní vám dáme na výběr ze dvou možností. V prvním případě máte jogurt s příchutí jahod, který má nízký obsah tuku, ale tuk je zde nahrazen něčím umělým. Nebo si můžete dát jogurt s příchutí jahod, který má méně kalorií, je zdravější a máte zde jistotu přírodních bílkovin. Který byste chtěli?

Když si vyberete první variantu, nevadí. Ale spíše skončíte tak, že sníte více kalorií, než kdybyste upřednostnili variantu číslo dvě. Neplatí totiž pravidlo, že co je nízkotučné, je zároveň zdravější.

Ačkoliv se lze lehce ztratit v té nekonečné záplavě výrobků, správný směr znovu najdete, když zkontrolujete tabulku s výživovými hodnotami. Tam zjistíte, kolik tuku, cukru a kalorií daný výrobek obsahuje.

A navíc tam také najdete přesný popis látek, které můžete očekávat. Nemusíte být vědec, abyste rozpoznali, co které „éčko“ znamená. Ale pokud se tam těchto a podobných slov a zkratek bude vyskytovat více, je lepší se porozhlédnout někde jinde. A tuk neberte jako něco škodlivého. Každé tělo ho potřebuje, ovšem záleží na jeho kvalitě a míře.

Gratulujeme, že jste s námi vydrželi až do konce. Ne každý má na to odvahu. Ale ani dnes ještě nekončíme, protože příště na vás čeká další neobyčejný díl, ve kterém vám objasníme a odhalíme další dietní chyby, které se na první pohled tváří nevinně.