Hladové potraviny – II. díl

4-hladove-potraviny-ii-dil-post

Dnes navazujeme na minulý článek o hladových potravinách, které dokážou rozházet naši hladinu cukru v krvi. Neplýtvejme tedy časem a vrhněme se na druhou várku z nich.

Bílý chléb

Často využívaný v domácnostech v jakékoliv podobě. Od přílohy, přes tousty až po topinky. Jenomže i když je tak snadno zpracovatelný, bez vlákniny a živin se z něho stávají pouze prázdné kalorie, které navíc rozhází vaši hladinu cukru v krvi. Naštěstí je řešení velmi jednoduché. Místo klasického bílého chleba jíst chléb celozrnný. Možností je spoustu, a když si najdete ten pravý, pocítíte rozdíl nejen mezi chutěmi.

Hranolky

Na bramborách je úžasné, že jsou velmi prospěšné. Vařené nebo pečené, zasytí vás mnohem lépe než většina potravin na světě. Jenomže „výjimka potvrzuje pravidlo“ a i zde jednu najdete. Jedná se právě o hranolky, které se nejčastěji dělají ve velkém množství oleje. K tomu přidejte nadměrný počet zrnek soli a máte dokonalý koktejl, jak nejlépe zničit tak zdravý pokrm. O hladině cukru v krvi ani nemluvě.

Je proto velmi rozumné řešení, když takovouto potravinu vymažete ze svého jídelníčku nadobro. Pokud však stále nemůžete těm úzkým proužkům lahodné chuti odolat, zkuste je třeba udělat jinačím způsobem. Existují totiž zdravější varianty, které se dají velmi dobře udělat i v troubě.

Alkohol

Není to v pravém slova smyslu potravina, ale i přesto obsahuje kalorie, které lze také započítat do kalorického příjmu. My se však dnes bavíme o glykemickém indexu, jež je u alkoholu bídný. Myslím si, že většina z nás si občas dala pár skleniček při nějaké příležitosti.

A poté jste také pocítili nesmírný hlad, který dietní ryba s brokolicí nemůže v žádném případě zažehnat. Jediné řešení, jak ten drásající žaludek uklidnit, je dát si něco velmi tučného, nejlépe fast-food. Podle vědců se takto chová většina lidí, protože jak studie ukázaly, konzumace alkoholu vyvolává větší chuť k jídlu.

Sladké nápoje

Nanejvýš zaplní váš žaludek, co se týče objemu, ale jakékoliv limonády jsou jednou velkou pohromou. A ačkoliv si lidé myslí, že takováto ani ne potravina je neškodná, zdání někdy klame. Pravdou je, že každý sladký nápoj v sobě obsahuje cukry, jejichž skvělou a neomylnou dovedností je rozkolísat naši hladinu cukru v krvi. Doslova po každém loknutí. Je proto dobré na tyto nápoje zapomenout a nahradit je obyčejnou vodou, na kterou je člověk zvyklý přirozeně již tisíce let.

„Když chceš bojovat proti svému nepříteli, musíš ho nejdříve poznat.“ I tak se dá jednou větou shrnout to, co jste se v naší malé sérii dozvěděli. Informovanost je v dnešním přeplněném světě velmi důležitá a o potravinách a jejich zdravotních účincích to platí dvojnásobně. Proto si noste výraz „glykemický index“ stále s sebou.