Hubnutí musí být především zdravé

Lidé hubnou především ze dvou důvodů. Jedním z důvodů, proč se někdo snaží zhubnout, je zdraví. Obezita je pravděpodobně největším zdravotním rizikem, které naši populaci postihuje, protože souvisí s obrovským počtem zdravotních problémů. Pokud tedy máte nadváhu, tak byste se měli snažit zhubnout především ze zdravotních důvodů. Druhým důvodem, proč lidé hubnou, je samozřejmě důvod estetický. Lidská povaha je taková, že je pro nás tento estetický důvod často mnohem větší motivací než důvod zdravotní. Možná si říkáte, že na tom nezáleží, protože hubnutí je žádoucí v obou případech. Nepochybně tomu tak je, problém může ale nastat v případě, kdy se snažíte zhubnout za každou cenu, aniž byste řešili, zda příslušný způsob hubnutí neubližuje vašemu zdraví.

Ne každé hubnutí musí být zdravé

Mohlo by se to zdát zvláštní. Vždyť obezita je nepochybně nezdravá, tudíž jakékoliv hubnutí je pro nás dobré. Toto však rozhodně nemusí být pravda. Pokud onemocníte závažnou nemocí, tak pravděpodobně začnete výrazně hubnout. Znamená to snad, že je to pro vás zdravé? Pokud jste ve stresu nebo trpíte depresemi, tak můžete začít ztrácet kilogramy. Znamená to, že je vaše tělo zdravé? V žádném případě. Hubnutí samo o sobě nic zdravého neznamená. Často může dokonce znamenat pravý opak. Proto je velmi důležité si uvědomit, že se musíme snažit hubnout tak, aby to pro naše tělo bylo zdravé.

Jak nehubnout

Nejčastější chybou většiny lidí, kteří se snaží zhubnout, je hladovění a nedostatečný přísun živin. Každý informovaný člověk již dnes ví, že toto je hloupost. Pokud budete vaše tělo trápit tím, že ho vyhladovíte, tak se to dříve nebo později odrazí na vašem zdraví. Tato metoda je velmi nezdravá a navíc není vhodná ani z hlediska redukce váhy, protože zde hraje roli takzvaný jojo efekt. Pokud hladovíte, tak nutíte vaše tělo dělat vše pro to, aby příliš nezhublo. Zní to jako nesmysl, ale je tomu opravdu tak. Pokud tělo hladoví, tak se váš metabolismus co nejvíce zpomalí. A kdykoliv se najíte, tak se tělo bude snažit využít z přijaté energie absolutní maximum. S největší pravděpodobností toto hladovění nevydržíte a čas od času se prostě něčím přejíte. Vaše tělo se této příležitosti chytne a všechnu dostupnou energii uloží do tukových zásob. Pokud navíc budete hladovět dlouhodobě, tak si na to vaše tělo zvykne a neustále se bude snažit z každého jídla uložit co možná největší tukovou zásobu. Dost možná tak ve výsledku skončíte jako obézní člověk, který je navíc zároveň podvyživený. Ano, zdá se to zvláštní, ale je to opravdu velmi časté.

Jak hubnout

Je tedy zřejmé, že hladovění není ten správný, zdravý ani efektivní způsob. Zdravé hubnutí vyžaduje určitou kalorickou restrikci, ta však nesmí být přehnaná. Prostě jen musíte přijmout o něco méně energie, než za den vydáte. Vůbec to ale neznamená, že musíte trpět hlady. Zásadní je sestavit si vhodný jídelníček, který vám dodá všechny potřebné živiny. Takový jídelníček by se navíc měl skládat z potravin, které mají velký objem a zároveň nízkou kalorickou hodnotu. Právě toto zajistí neustálý pocit sytosti i v případě kalorické restrikce. Správně sestavená zdravá strava vám navíc dodá dostatečné množství vlákniny, vitamínů, minerálů, zdravých tuků, antioxidantů a ostatních esenciálních živin, které nás dělají zdravými. Tyto živiny zajistí správně a svižně fungující metabolismus, čímž přispějí nejen ke zdraví, ale také nám pomohou se samotným hubnutím. Nikdo není krásný, pokud je jeho tělo nezdravé. Hubněte tedy zdravě, jen tak to bude mít smysl.