Jakou roli hraje pohyb při hubnutí

Všem je bezpochyby jasné, že hubnutí nejsou jen redukční diety. Pokud celé dny čtete o nejrůznějších redukčních dietách, zkoušíte je implementovat a výsledky jsou mizivé nebo žádné, tak je to dost možná tím, že jste tak trochu zapomněli na druhý základní aspekt hubnutí, kterým je pohyb a fyzická aktivita obecně. Ano, teoreticky se dá hubnout jen díky stravě, v praxi se to ale málokomu podaří. Pokud chceme dosáhnout úbytku na váze, tak se musíme zaměřit na obě strany mince. Pokud řešíme energetický příjem, tak nesmíme zapomínat řešit také energetický výdej. Pokud celý den sedíte v kanceláři, po práci nasednete do auta, přijedete domů a sednete si na gauč k televizi, tak pro vás bude velmi těžké efektivně hubnout.

Strava nebo pohyb? Obojí!

Strava i pohyb jsou nedílnou součástí procesu hubnutí. Pokud jíte správně, ale celé dny se ani nepohnete, tak to půjde těžko. Pokud pravidelně běháte, ale po cvičení si dopřejete dort a chipsy, tak to půjde taktéž těžko. Jednoduše je potřeba dodržovat obojí. Pohyb má kromě spalování kalorií navíc celou řadu dalších benefitů, které vám prospějí. Je sám o sobě velmi zdravý, pomůže vám nastartovat metabolismus, zlepšit psychiku a vyrýsovat tělo. Pohyb vám pomůže spálit přebytečné kalorie a zároveň vám pomůže cítit se energičtěji.

Na rozdíl od stravy zde neplatí žádná přísná pravidla. Je úplně jedno, zda si půjdete zaběhat nebo zahrát tenis. Existuje nepřeberné množství fyzických aktivit a sportů, ze kterých si každý může vybrat ty, které ho baví. Pokud najdete aktivitu, která vás opravdu ze srdce baví, tak máte vyhráno. Tuto aktivitu totiž budete vnímat jako hobby a zábavu. Pokud vás něco baví, tak se z principu věci nemusíte přemáhat.

Jak často a jak dlouho?

Jednoduše by se dalo říct, že je vhodné být fyzicky aktivní co nejvíce a co nejčastěji. Nelze to samozřejmě hnát do extrémů, pokud tedy nejste profesionální sportovec. Tělo každého z nás potřebuje čas na regeneraci. Většina z nás má ale spíše problém s nedostatečným pohybem, takže lze doporučit být fyzicky aktivní, kdykoliv to jen jde. Naše tělo není stavěno na život bez pohybu, takže bychom měli alespoň nějaký aktivnější pohyb zařadit do každého dne. Třicet minut libovolného kardio cvičení by mělo být minimum, pokud chceme vidět výsledky. K tomu je vhodné do svého denního režimu zařadit také chůzi. Procházka nikomu neuškodí, ale naopak prospěje tělu i mysli. Pokud máte pejska, tak o toto máte pravděpodobně postaráno.

Pohyb však neznamená pouze účelové cvičení. Pokud máte fyzicky náročné povolání, tak se také jedná o fyzickou aktivitu, která navíc může být naprosto dostatečná. Pracovat osm hodin ve skladu nebo doplňovat zboží do regálů se může často rovnat několikahodinovému pobytu v posilovně. Pokud tedy přicházíte z práce fyzicky vyčerpáni, protože máte fyzicky náročné povolání, tak se nemusíte stresovat tím, že byste si měli jít zaběhat, protože svou denní dávku pohybu máte již za sebou a vaše tělo si zaslouží odpočinek a kvalitní stravu. Na závěr je ještě třeba poznamenat, že naše tělo při cvičení sice spaluje více energie, nevyplatí se to ale přeceňovat. Třicet minut běhu se totiž může rovnat jedné větší sladké tyčince, což je poměrně velká oběť za tak malou chuťovou odměnu. Hlídejte si tedy stravu i pohyb zároveň.