Nebojte se své oblíbené kávy

3. Nebojte se své oblíbené kávy - Post

Jste příznivci hořkého horkého moku? Milujete ho po ránu a rádi na něj docházíte do nejbližší cukrárny či kavárny? Jistě jste pochopili, že je řeč o kávě. U tohoto výborného nahořklého moku si odpočinete, zrelaxujete, navíc vám díky obsaženému kofeinu dodá velké množství energie, kterou potřebujete pro svůj den. Otázkou však zůstává, jak je to s kávou a hubnutím. Jde to k sobě, nebo se obě možnosti vzájemně vylučují?

(Ne)zdravá káva

Co se týče kávy, jsou vyzdvihovány její blahodárné účinky na lidské zdraví. Pokud patříte k jedincům, kteří trpí nízkým krevním tlakem, určitě oceníte to, že káva dokáže váš tlak zvýšit a přiblížit jej tak do normálních hodnot. U jedinců s vysokým krevním tlakem se její popíjení nedoporučuje, protože může zvyšovat riziko infarktu a dalších podobných závažných zdravotních potíží. Z tohoto vyplývá, že káva může být pro někoho zdrojem zdraví a jinému může zase hodně uškodit.

Dále je tu také otázka toho, zda může káva nějak pomoci ve vašich snahách o shození přebytečných kilogramů. Vědci se v posledních letech usilovně snaží doložit svůj objev, jenž učinili. Zatím je však objev v plenkách a dalo by se říci, že se o něm prozatím pouze spekuluje. Někteří tvrdí, že pití kávy k hubnutí přispívá, jiní pak s touto hypotézou polemizují a tvrdí pravý opak.

Vychutnejte si kávu zdravě

Jistě si dokážete živě představit, že káva může být připravena jak zdravě, tak se dá i pěkně zkazit. Vám sice ta „zkažená“ verze chutná lépe, ale již postrádá ty správné účinky, jaké by ve skutečnosti měla mít.

Myslíte si, že káva zkazit nejde? Opak je pravdou. Jde to a my si ji často úmyslně kazíme, protože nám nahořklá chuť moku není nijak příjemná. K nejčastějším chybám při přípravě kávy patří slazení. A jsme u toho, cukr je překážkou pro dosažení vašeho vysněného cíle, jímž je zhubnutí. To však není všechno. Dalším takovým škůdcem jsou dva produkty, jež kromě chuti upravují také vzhled kávy. Jedná se o mléko a smetanu.

Smetanový kopeček na kávě potěší oko téměř každého milovníka tohoto nahořklého moku. Bez něj to zejména v kavárnách nejde, nedokážeme si v těchto institucích kávu bez šlehačky představit. Stejně tomu je i s mlékem. S jeho pomocí pozměníme barvu výsledného produktu, ale zároveň také pozměníme i chuť, jež se zjemní a při popíjení vás bude hladit po jazyku.

Jak si správně připravit kávu?

Abyste mohli kávu pít i v případě, že se snažíte zredukovat svou tělesnou hmotnost, musíte si ji také správně připravit. Vaření kávy není jen o zalití lógru vodou, je to také o určitých rituálech, a hlavně o správném postupu. Pochopitelně není správné namíchat lógr s cukrem a zamíchat to všechno ještě před tím, než se nám uvaří voda.

Chybou je i dolévání kávy mlékem a případně smetanou. Oba produkty jsou často hodně tučné, to se neshoduje s našimi představami o hubnutí. Zalít vodou byste měli kávový prášek, nechte vše trošku zchladit a pijte. Pokud budete chtít sladit, použijte stévii, ta je pro dietu více než vhodná.