Neřešte diety, změňte svůj životní styl

Pokud jste jedním z lidí, kteří se snaží najít nějakou dietu, která konečně bude fungovat, tak jistě potvrdíte, že je téměř nemožné se ve všech možných dietách orientovat. Existují jich tisíce, každá tvrdí něco jiného a některé si často protiřečí. Každá dieta má své zaryté fanoušky, kteří si ji nemohou vynachválit. Za spoustou diet také stojí promyšlený obchodní model, který svým majitelům dokáže vydělat obrovské peníze. Pokud tedy máme k dispozici tisíce různých diet, tak jakou si má člověk vybrat?

Je to byznys

V první řadě je třeba si uvědomit, proč většina speciálních diet vůbec existuje. Důvod je ekonomický. Ono je totiž velmi těžké prodat a zpeněžit celkovou změnu životního stylu. Postavit byznys na tom, že se budete snažit někoho přimět kompletně a nastálo změnit jeho životní styl, není lehké. Něco takového se prodává velmi těžko. Pokud ovšem vytvoříte nějaký velmi konkrétní a zdánlivě zajímavý koncept, tak ho následně můžete nejrůznějšími způsoby zpeněžit. To je jeden z hlavních důvodů, proč neustále vznikají nejrůznější diety, které jsou velmi specifické, zaměřují se například na konzumaci pouze úzké skupiny určitých potravin, na absolutní eliminaci určitých skupin potravin a podobně.

Vynálezci podobných diet se také stále více předhání v tom, kdo přijde s bláznivějším nápadem. Důvod, proč tomu tak je, je prostý. Čím více pozornosti a publicity si příslušná dieta získá, tím výnosnější bude. Média podobné bláznivé koncepty milují, protože přivádí čtenáře a vzbuzují kontroverzi, proto o těchto dietách rádi píšou. Všechny tyto komerční diety jsou jednoduše produkt, který se příliš neliší od všelijakých zázračných pilulek. Jak je vám ale již snad jasné, tak tudy cesta opravdu nevede.

Na slovo dieta zapomeňte

Diety jsou totiž už z principu věci nesmyslné. Jedná se totiž o dočasnou modifikaci způsobu stravování, v čemž je právě ten zásadní problém. Lidé nejsou obézní, protože by se dočasně stravovali nevhodně. Lidé jsou obézní, protože dlouhodobě holdují nezdravému životnímu stylu. Logicky tedy nedává žádný smysl se toto snažit vyřešit nějakou dočasnou změnou. K čemu vám bude dočasný váhový úbytek, když se po skončení diety vrátíte zpět k životnímu stylu, který se postaral o vaši nadváhu?

Pokud chcete zhubnout a zdravou váhu si navždy udržet, tak o této problematice budete muset začít přemýšlet úplně jinak. Diety jsou většinou poměrně drastické, často nezdravé a nevyvážené. Nejsou ale stavěny na celoživotní použití. A jak jsme si již řekli, tak krátkodobé změny nás nezajímají, protože nemohou mít trvalé výsledky. Pokud jste jedním z těch, kteří usoudili, že je třeba se sebou a svou váhou něco udělat, tak nehledejte žádné zázračné diety, raději se rozhodněte pro kompletní a trvalou změnu životního stylu.

Musíte se naučit stravovat a žít jinak, zdravěji. Pokud jste na dietě, tak neustále myslíte na to, kdy už to skončí. Toto u životního stylu neplatí. Životní styl nebudete vnímat jako něco, co musíte dodržovat. Bude to pro vás prostě způsob, jakým žijete a chcete žít. Nejtěžší je překonat počáteční fázi zavádění změn, zvykání si a vylaďování. Pokud se vám toto podaří, tak vás už nikdy nenapadne hledat jakoukoliv zázračnou dietu.