Nevzdávejte svůj boj s nadváhou

1-nevzdavejte-svuj-boj-s-nadvahou-post

 

Pokud se dlouhodobě potýkáte s nadváhou, tak jistě budete souhlasit s tím, že je to boj. Málokdo svou nadváhu vnímá jako něco nepodstatného, většinu lidí jejich nadváha velmi trápí. O to je smutnější, když se někdo dostane do stádia, kdy svůj neúspěšný boj s nadváhou vzdá a smíří se s tím, že s tímto trápením bude žít nadosmrti.

Nahoru a dolu

Nejčastějším problémem všech bojovníků s obezitou je neschopnost si udržet dosažené výsledky. V takovém případě se nejspíš neustále potácíte mezi obdobím, kdy jste motivovaní, mezi obdobím, kdy ztrácíte naději, a mezi obdobím, kdy na vše dočasně rezignujete.

Jistě potvrdíte, že hubnutí není ten největší problém. Největším problémem totiž často bývá udržení dosažené váhy. Tento fenomén je tak rozšířený, že se s ním setká téměř každý, kdo není spokojen se svou váhou.

Jednoho dne si řeknete, že se sebou musíte něco udělat, popadnete veškerou motivaci, kterou v sobě najdete, a pustíte se do hubnutí. Poměrně rychle se vám začne dařit a vše vypadá růžově. Po čase si však řeknete, že si můžete dovolit mírně polevit. Co v takovém případě následuje? Návrat ke starým způsobům a velmi rychlá ztráta všech dosažených výsledků.

Jak je to možné? Může se to zdát nefér, ale změnu vaší figury si musíte poměrně tvrdě vybojovat. Ke ztrátě dosažených výsledku a k návratu do původního stavu však dochází mnohem rychleji a mnohem snadněji. Zhubnout pět kilo může dát spoustě lidem spoustu práce. Nabrat oněch pět kilo zpět je však velmi snadné a stačí k tomu krátká doba, kdy váš režim není ideální.

Jak z boje udělat rutinu

Několik cyklů jo-jo efektu člověk ještě možná zvládnout dokáže. Pokud se s jo-jo efektem potýkáte dlouhodobě, tak je téměř jisté, že časem rezignujete. Je to pochopitelné, nikdo nedokáže bojovat, když nevidí naději. Pokud jste to již vzdali, tak je na čase o celé věci začít přemýšlet úplně jinak.

Hubnutí a udržení si zdravé váhy nemá být neustálý boj, který vás bude celý život vyčerpávat. Pokud se snažíte zhubnout s tímto přístupem, tak je téměř jisté, že neuspějete. Přemýšleli jste někdy o tom, že neustálé hubnutí a přibírání nemusí být důsledkem slabé vůle? Příčina je totiž v naprosté většině případů úplně odlišná.

Jo-jo efekt je totiž většinou způsoben nesprávným přístupem k celé problematice. Pokud s jo-jo efektem bojujete, tak jste zřejmě jedním z těch lidí, kteří hubnutí vnímají jako dočasnou změnu režimu, kdy je třeba vynakládat více úsilí než mimo dobu hubnutí. Toto je však zásadní chyba.

Hubnutí není dočasná změna režimu. Hubnutí a udržení si zdravé váhy totiž vyžaduje absolutní a trvalou změnu režimu. A věřte, že to není nic, čeho se je třeba bát. Dodržování zdravého životního stylu by v ideálním případě totiž nemělo vyžadovat žádné úsilí. Správně nastavený zdravý životní styl by vám měl vyhovovat do takové míry, že nebudete mít sebemenší potřebu se od něho odvracet.

A přesně to je důvod, proč někteří lidé neustále bojují, hubnou a zase přibírají, a někteří lidé zhubnou a zůstanou štíhlí, aniž by s něčím neustále bojovali. Ti úspěšní totiž pochopili, že musí od základu překopat svůj životní styl a osvojit si nový životní styl, který bude součástí jejich života každý den, každý měsíc a každý rok.

Obezita není krátkodobý problém a také nemá krátkodobé řešení. K obezitě vede nezdravý životní styl, ne krátkodobý úlet. Pokud tedy s obezitou chcete zatočit, tak nemůžete hledat krátkodobé řešení. Změňte to, co vás k obezitě dovedlo, změňte svůj životní styl. Ne na týden, ne na měsíc, navždy.