Každý pokrm, který během dne do svého těla dostaneme obsahuje určité množství kalorií. Některá jídla jsou méně kalorická, jiná zase můžeme označit za kalorické bomby. Svým způsobem to, kolik má jídlo kalorií odpovídá tomu, kolik energie do sebe dostaneme. Avšak stále musíme klást důraz na to, že všechny zdroje energie nepracují stejně. V následujících řádcích se podíváme na to, jak to vůbec s těmi kaloriemi je.
Je množství kalorií opravdu tak rozhodující?
Tato otázka trápí mnoho lidí, kteří se snaží shodit přebytečné kilogramy. Odpověď však není tak jednoznačná, jak bychom si přáli. Některé potraviny mají v informacích na přebalu uvedený určitý počet kalorií, ale v konečném důsledku pak zjistíte, že některé kalorické bomby, kterých se obáváme, nemusí být tak agresivní, jako třeba ty, které mají nižší obsah kalorií.
Vše jde ruku v ruce s tím, kolik je v potravině ukryto cukrů a tuků, ale také s hodnotou glykemického indexu. Čím jsou u jednotlivých informací čísla vyšší, tím nebezpečnější jsou pro naše tělo a tím více mohou překazit naše snahy o zhubnutí. Cifra uvedená pouze v kolonce s kaloriemi tudíž nemusí odpovídat skutečnosti. My si tak s chutí dáme třeba něco, co má sice nižší počet kalorií, ale je to plné nežádoucích látek, které kladou překážky našemu snažení.
Z tohoto vyplývá, že když už chceme vědět, jak se stravujeme, nestačí nám občas si spočítat kalorický příjem, měli bychom se zaměřit na všechny složky potravin. Jen tak můžeme odhadnout, kolik toho do svého těla skutečně dostáváme a jaký vliv to může mít na naši figuru. Není totiž pro nás nic horšího než otevřít skříň se sezónním šatstvem a zjistit, že se do poloviny z věcí neoblékneme.
Podobné zjištění může u jednotlivce vyvolat depresivní stavy a zakomplexovanost. Není se pak čemu divit, že se takoví lidé schylují k drastickým dietám, které nevedou k žádnému výsledku. Pokud už někam vedou, tak spíše k nežádoucímu jo-jo efektu, jemuž se každý z nás chce spíše vyhnout.
Největší nepřítel – prázdné kalorie
Jak jsme již psali výše, číslo, které je uvedeno u informace o kaloriích, nemusí mít pro nás zcela správnou vypovídající hodnotu, kterou bychom čekali a potřebovali. Některé pokrmy, které do svého jídelníčku často zařazujeme, jsou totiž jakýmisi pseudopotravinami, protože obsahují velké množství prázdných kalorií.
Takováto jídla jsou sice chuťově dobrá, ale na moc dlouhou dobu nás nezasytí. Mnohdy se tedy stává, že mají i vysoký glykemický index a my jsme tak nevědomky nuceni konzumovat stále větší množství podobných pokrmů.
Naše tělo si vždy vyžádá to, co potřebuje. Ač se říká, že hlad je převlečená žízeň, v tomto případě tomu tak není. Naše tělo si říká o další přísun energie, protože to, co jsme zkonzumovali před chvilkou, mu prostě nestačí.
Závěrem
Když už si chceme počítat příjem kalorií, měli bychom brát v potaz i fyzickou aktivitu, kterou za celý den vykonáme. Čím vyšší je, tím více energie do našeho těla musíme dostat. I z tohoto důvodu můžeme konstatovat, že počítání kalorií je dobré pro přehled, ale rozhodně bychom se neměli řídit a jen a jen jím.