Plánování jídla a jeho výhody

1-planovani-jidla-a-jeho-vyhody-post

Jeden z aspektů, který mnoho lidí opomíjí. Avšak má stejnou důležitost jako skladba jednotlivých jídel nebo sport. Pokud totiž pečlivě neplánujete, ani nevíte, co vše za den sníte. Anebo naopak zapomínáte, že vůbec máte něco jíst. Poté se většinou dostavuje hlad, který vás nutí vběhnout do cukrárny, do rychlého občerstvení, nebo neodoláte volání krásné vůně čerstvého pečiva z pekárny.

Hůře se kontrolují i porce. Typickým příznakem je onen večerní útok na ledničku s cílem najít a sníst všechno možné. Většinou pak ale bolí žaludek z přejedení, trápí vás svědomí, proč jste se neudrželi, nebo vás pálí žáha z nesprávné kombinace potravin. Nezbývá nic jiného, než si vzít prášek, který daný problém utlumí. Poznáváte některý z těchto případů? Pokud ano, mám pro vás dobrou zprávu. Tomuto všemu se dá lehce předejít.

Kontrolování porcí

Když si vytvoříte pečlivý stravovací plán, neutichající chutě na sladké a tučné nemají šanci vás ovládnout. Hladina cukru v krvi je po celý den vyrovnaná, vaše tělo nestrádá, cítíte se lépe a máte více energie do celého dne. Není nutné mít stanovený přesný čas a minuty, ale zárukou úspěchu je mít jídelníček napsaný a nosit svého našeptávače s sebou.

Tak se i lépe vyhnete pokušením, které vás během dne budou potkávat. Dobrým tipem je také jíst pomalu, protože mozek na nasycenost reaguje se zpožděním, obvykle kolem 15-20 minut. Důležité však je, abyste se vždy cítili nasycení.

Hlad vás nepřekvapí

Kromě pravidelných intervalů je správné mít všude s sebou nějakou malou svačinku v podobě zeleniny, ovoce nebo müsli tyčinky, které jsou zdravějšími variantami tučných a příliš přeslazených čokoládek. Tak budete připraveni na zpoždění a další neočekávané události, které by byly pomocníky k vytvoření hladu.

Nezapomínejte i na vodu, která také dokáže zahnat hlad, a zároveň vás pročistí a osvěží. Pokud je příliš obyčejná, přidejte do ní citrón, mátu, nebo 100% džus. Syceným nápojům se raději vyhněte.

Přijímání více živin

Velká porce jedenkrát denně není to samé jako stejné množství jídla pětkrát denně v menších porcích. Správně rozvrženou stravu totiž tělo využije lépe. Živiny se vstřebávají postupně, a tak se nemusíte bát, že se většina přijatých kalorií bude ukládat do tukových zásob.

Dobře navržený plán vám zajistí větší možnost, že shodíte nadbytečná kila. Pokud ve vás vyvstávají otázky „Ale co když se mi to nepovede? Co když zhřeším?“ Nebudete první ani poslední, komu se něco takového stalo. Pokud se vám podaří dodržet 80 % jídelníčku, i to považujte za úspěch. Hlavně se bavte a hrajte si s různými možnostmi. Když to nebude zábava, dlouho u toho nevydržíte.