Podpořte efektivně svoje trávení

Máte problémy s trávením a už si nevíte rady, jak proti tomu efektivně bojovat? Trávení je hodně důležité, protože nám pomáhá získávat z potravy potřebnou energii a posléze vylučovat nestrávené složky stravy z našeho těla ven.

Jedním z důvodů zažívacích a trávicích potíží je nesprávné stravování. Jednak do svých pokrmů přidáváme těžce stravitelné potraviny a na druhou stranu musíme brát v potaz i často nesprávnou kulturu stolování. Doba, ve které není téměř na nic čas, nás nutí k tomu, že stravu nesprávně rozmělníme a hltáme. To pro naše tělo není dobře, protože ho přetěžujeme. Proces trávení bude trvat mnohem déle.

Dodejte svému tělu dostatek vlákniny

Pro proces hubnutí je důležité, aby se každý z vás zamyslel nad tím, co jí a jaké látky tak do svého těla dostává. Některé dokáží našemu zažívání a trávení pěkně ublížit. Jednou z takových látek je například lepek. Ten dokáže člověku, jehož organismus ho neumí správně zpracovat, pěkně zavařit. Nicméně jsou i takové látky, které dokáží správné zažívání a trávení podpořit. První z nich je vláknina, ale ani v případě této látky to není nijak jednoduché.

Nejvhodnější je vláknina rozpustná. Ta nám díky svým pozitivním účinkům na trávení pomůže vcelku snadno shodit přebytečné kilogramy. Rozpustná vláknina je specifická tím, že se ve vodě promění v gelovou složku, která postupně putuje do našich střev, kde se uloží a pomáhá nám se snižováním váhy.

Proč tomu tak je? Ve skutečnosti je tento proces vcelku snadný. Postará se totiž o to, že se sníží rychlost trávení a vstřebávání živin, protože potrava se bude v žaludku i střevech pomaleji zpracovávat. V konečném důsledku tedy zjišťujeme, že máme mnohem menší chuť k jídlu, a naopak déle budeme mít pocit nasycenosti.

Účinky vlákniny jsou potom zřetelné i v boji s usazováním tuků v partiích břicha.
Neustále však mějte na mysli, že i navýšení příjmu vlákniny do našeho těla může být provázeno nepříjemnými vedlejšími účinky. Z tohoto důvodu je doporučováno navyšovat dávku pomalu a obezřetně, nemělo by jít v žádném případě o nárazový jev.

Podpořte střevní mikroflóru

Lidé, kteří se v sychravém období často potýkají s nachlazeními a dalšími podobnými onemocněními, mohou pociťovat trávicí potíže. Ať už se jedná o bolesti, nebo průjmy. Problém může být v tom, že nám může nemoc, či antibiotika odbourat střevní mikroflóru. Ve střevech totiž máme živé bakterie, které nám pomáhají trávit a absorbovat některé látky z potravy. Dokonce mají tyto bakterie i vliv na naši imunitu.

Je tu však jeden pomocník, který vám zajisté pomůže střevní mikroflóru podpořit. Jedná se o probiotika. Pilulky, které pomáhají regulovat přiměřené a zdravé prostředí střevních bakterií. Většinou vám tyto doplňky stravy doporučí v lékárnách ihned, jakmile zjistí, že vám lékař předepsal antibiotika. Vědí totiž velice dobře, že nezdravé prostředí střevní mikroflóry může vést k mnohým dalším onemocněním a případně i k nežádoucímu přibývání na váze.

Závěrem

Pečujte o svoje tělo. Snažte se co nejvíce konzumovanou stravu rozmělnit a nehltat. Udělejte si na jídlo čas. Váš žaludek vám bude vděčný a střeva budou také pracovat mnohem lépe. Dodávejte do svého organismu dostatečné dávky vlákniny a nezapomeňte podpořit i prostředí střevní mikroflóry.