Rychlá ztráta váhy – II. díl

3. Rychlá ztráta váhy - II. díl - Post

Dnešní moderní svět je založený na jednoduchosti a rychlosti. Od vyřizování objednávek až po naše očekávání a hubnutí není výjimkou. Jenomže ne vždycky to funguje správně. Většinou se každý zaměřuje pouze na rychlý úbytek váhy, což je hlavním tahounem nejen reklamní propagace. Avšak ostatní důsledky shození velkého počtu kilogramů za krátkou dobu jsou tajně skryté v pozadí.

Nebo je raději nikdo vědět nechce, poněvadž by k dalšímu kroku přistupoval jen málokdo. Pokud jste dočetli až sem, pravděpodobně vás toto téma zajímá do hloubky a v naší druhé části mini série se dozvíte více.

Rizika a nebezpečí

Začneme trochu ostřeji, protože tento způsob shazování hmotnosti s námi také nešetří. Největší nápor a tlak je na samotné tělo, které dostává zabrat hlavně fyzicky. Z nedostatku živin a potřebných složek mohou vznikat žlučové kameny, budete podvyživení a dosáhnete nerovnováhy v celém těle.

Dále vás bude bolet hlava, zažijete vše od popudlivosti přes únavu až po závrať a zácpu. Navíc začnete ztrácet vlasy. Nebezpečí rychlého hubnutí se navíc zvyšuje s časem stráveným na dietě a být na tzv. bez-proteinové dietě je obzvláště riskantní, protože vaše svaly nebudou mít doslova z čeho žít.

A proč se vůbec tělo nejdříve zbavuje tak životně důležitých svalů, a ne nadbytečného tuku? Svaly jsou totiž náročnější na výživu, protože potřebují více energie než neaktivní tuk. Hrají zde zejména roli naše zakódované biologické postupy, které velí využít cokoliv na úkor přežití. A tak když odmítáme jíst bílkoviny, tělo je dokáže získat z jiných zdrojů.

Jenomže tuk tyto složky nemá a rozkládání svalů se tak považuje za poslední možnou záchranu. Zní to možná hrozivě, ale přesně takhle tělo přemýšlí v dobách nedostatku, který si paradoxně vytváříme my sami.

Je to vůbec dobrý nápad?

Škodlivé účinky jsou pouze pro ty nejotrlejší, ale otázka „Proč se do toho lidé vůbec pouští?“ je na místě. Nicméně pokud někdo trpí obezitou, zde je nutné se naopak zbavit kilogramů co nejdříve. V tomto případě se používají velmi nízkokalorické diety, které jsou však pod dozorem lékařů, a délka nepřesahuje několik týdnů.

Jídla jsou nutričně vyvážená, a pokud se program zastaví z jakéhokoli důvodu, jo-jo efekt zde nabírá větších a rychlejších rozměrů. Proto někteří odborníci zatracují i tyto „návody“ a upřednostňují především udržitelný proces hubnutí.

Nyní se opět vrátíme k většině lidí, kteří hubnou rychle na vlastní pěst a odvahu. Když se jich zeptáte proč, dostanete odpověď, že je nutné na sebe dostat šaty na ples, nebo dobře vypadat na letní sezónu. Jenomže když odcházejí poslední hosté z plesu a horké letní teploty vystřídá padající listí, znovu se vracejí ke starému stravování a naberou ještě pár kilogramů navíc jako bonus. Inu, krátkodobé cíle vyžadují krátkodobá řešení. Logika v tomto případě neselhává.

Tak jako tak, hladovění, diety a cokoliv si dokážete spojit s rychlým úbytkem váhy, rozhodně není dobrý nápad. Ale pokud jste zdraví, krátké období extrémního omezení kalorií vám pravděpodobně neublíží.

Je jasné, že po velké narozeninové hostině bude zřejmě lepší si dát na kratší dobu trochu oddych od jídla. Nicméně nezapomeňte především na bílkoviny a potraviny bohaté na draslík (rajčata, pomeranče a banány). Díky tomu můžete být klidní, že vaše tělo přijímá to nejdůležitější, co potřebuje i v době relativního nedostatku.