Zapomeň na jednostrannou dietu

Když už se rozhodnete držet dietu a budete chtít ušetřit na dietologovi, rozhodně byste měli dávat pozor, aby nebyla jednostranná. Přese všechno by měly být pokrmy vyvážené a měly by obsahovat všechny látky, které potřebuje váš organismus ke správné funkci. Uvědomit si musíme to, že některé vitamíny nám pomáhají udržovat správný biorytmus a pochopitelně i metabolismus. Některé látky totiž potřebujeme k tomu, aby nám pomohly rozložit hůře štěpitelné části naší potravy.

Co je špatně na jednostrannosti diet?

Některé diety jsou koncipovány tak, že vám diktují, abyste přijímali v potravě jen určité látky. Existují takové, které vám dokonce tvrdí, že když budete přijímat po určitou dobu jen jednu určitou potravinu, vaše tělo se pročistí a bude lépe fungovat. Opak je však pravdou.

Pokud budete jíst jen jeden určitý druh stravy, znamená to, že váš jídelníček nebude pestrý a s největší pravděpodobností vám budou chybět ony látky, které vám pomohou rozkládat hůře stravitelné prvky. Příkladem takové diety může být například ta banánová, která ještě před nedávnem byla trendem v hubnutí. Tato dieta sice slibuje velký úbytek kilogramů, ale rozhodně vám nedodá tolik energie a síly a už vůbec ne důležitých látek pro vaše zdraví.

Na druhou stranu do svého těla dostanete mnohem více vitamínů, protože banány jsou na ně bohaté. Svým způsobem, když budete uvažovat zdravě, může i tato nesmyslná dieta dostat svůj smysl a může být přínosná.

Jak nesmyslu dodat na smyslu?

Jednostranné diety jsou většinou klasifikovány negativně, a to právě díky jejich jednotvárnosti. Do těla dostáváte pořád to samé a vaše tělo nemá žádnou změnu, kterou si svým způsobem žádá. Potřebuje od vás určitou péči a chuť na sobě pracovat. K tomu však potřebujete dostatek energie a elánu, který rozhodně při hladovkách či jednostranných dietách nemáte. Abyste nesmyslu dodali smysl, stačí k tomu jen málo.

Svým způsobem postačí jediné, jezte stále porce, na které jste zvyklí. Upravte svůj jídelníček, zejména pak tak, abyste jedli co nejméně smažených jídel, v nichž jsou všechny látky znehodnoceny. Když už budete chtít začlenit nějakou dietu, podobnou té banánové, plně postačí, když si uděláte třeba banánové dezerty či svačinky.

Skutečnou pointou takovýchto diet totiž není vyčlenění ostatních potravin, mělo by jít naopak o doplnění a obohacení jídelníčku. S dostatečným množstvím ovoce do svého jídelníčku dostanete mnohem více vitamínů, které nám většinou v potravě chybí, protože se stravujeme nesprávně.

Jak jsme již tolikrát poznamenali, doporučená denní dávka všech složek naší stravy by měla být vyvážená. Když si uděláme studii našeho jídelníčku, zjistíme, že ovoce a zelenina se v něm objevuje jen málo.

Z tohoto důvodu byly vymyšleny ovocné a zeleninové diety, které však nemají být jediným zdrojem našeho denního příjmu potravy. Měly by běžný jídelníček doplňovat a obohacovat. Člověk tak není nijak limitován a jeho strava je mnohem komplexnější, než tomu bylo dosud.