„Zdravá váha“ nebo „Šťastná váha“?

4-zdrava-vaha-nebo-stastna-vaha-post

Myslíte si, že mezi těmito dvěma pojmy není rozdíl? Překvapí vás to, ale i zaměnění těchto přídavných jmen ve vašem myšlení může hrát rozhodující roli ohledně hubnutí. Jak? Je pochopitelné, že se váha u každého jedince během života mění. V dospělosti zřejmě nevážíte stejně jako v období puberty. Nicméně kromě obvodu pasu, boků a hýždí se také mění vaše ideální hmotnost. Nyní vás nejspíše napadá, na jakou stranu patříte vy. Můžete se zařadit do jedné z těchto skupin?

Pokud ne, nejspíše trpíte nadváhou, nebo v horším případě obezitou. Ohrožují vás rizika v podobě cukrovky, vysokého krevního tlaku, demence a některých druhů rakovin. Kromě zdraví také mají vliv na vaši peněženku a činnosti, které dennodenně děláte. Stačí si vzpomenout na schody a urputný boj s nimi.

Nehledě na to, že problémy vás nutí chodit častěji k doktorovi, a předepsané léky na snižování cholesterolu vám ubírají další peníze z rodinného rozpočtu. Uvědomíte si, že kvalita vašeho života je ohrožena, a proto chcete ty nadbytečná kila dát za každou cenu pryč. Ale jak vědecké studie ukazují, „šťastná váha“, po které toužíte, nemusí být ta správná.

BMI a velikost pasu

Někteří tuto zkratku již někde viděli a ví, že se jedná o tzv. body mass index. Je to údaj založený na vaší výšce a hmotnosti, který dokáže posoudit šance na onemocnění. Největší nevýhodou je, že není stoprocentní. Pokud je totiž jedinec aktivní, svaly mohou velmi lehce tento ukazatel zmást, a tudíž profesionální a vytrénovaný sportovec bude mít stejnou šanci na cukrovku jako vy.

Proto je nutné brát tuto hodnotu jako odhad a správné vodítko pro budoucí změnu. Velikost pasu vám dá lepší přehled o tělesném tuku. Tato jednoduchá technika se svinovacím metrem kolem pasu přímo nad pupíkem je dalším krokem a podnětem k potřebné akci.

Ideální váha

Pro každého má jinou hodnotu. Bereme ji jako náš vysněný cíl a po nějaké době i trochu jako modlu. Avšak dosáhnout ji někdy vyžaduje nesmírné úsilí a trpělivost. Nehledě na ty upocené hodiny v posilovně a několik dnů bolestivé svaly. I kdybychom totiž měli po stoupnutí na váhu jenom o 3 kila navíc, než je naše původní přání, bereme to jako selhání své dokonalosti a perfekcionismu. Následuje psychická rána, která rychle smaže veškerou motivaci, jako když řeknete „švec“.

Ale faktem je, že i malé množství hubnutí je prospěšné. Když se vám totiž podaří shodit 7-10 % hmotnosti, pro váš metabolismus a tělo to má obrovský dopad. Drobné změny se pak s velkou pravděpodobností stanou trvalými a následující kilogramy už půjdou dolů mnohem jednodušeji. A jak poznáte vaši ideální váhu? Řiďte se především podle pocitu ze sebe sama a na čísla nehleďte. Také vám mohou pomoci lidé ve vašem okolí, kteří uznají, že shazování kilogramů už není nutné.

Nikdy není pozdě

Každý člověk stárne a svaly postupně ubývají. Nicméně i v 80 letech jsou lidé aktivní a udržují si zdravý životní styl. Kromě vitálního stáří a možnosti si naplno užít dobu důchodu navíc podle studií napomáhají své rovnováze a stabilitě, což pomáhá zabránit zlomeninám kostí. Pamatujte si, že kdykoliv je možné provést nutné změny, které vám pomohou lépe žít. Stačí být připraven a rozhodnout se pro to.