Zdravotní problémy spojené s nezdravým hubnutím

Je všeobecně známo, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Stejně by se dalo mluvit i o hubnutí. I ono se pro lidský organismus může v určité fázi stát zhoubou a může nenávratně poškodit náš organismus. Když se rozhodneme hubnout, měli bychom si v první chvíli zodpovědět otázku, jak chceme postupovat a co přesně je naším cílem. Jen tak se můžeme bez problémů vyhnout potížím, s nimiž se můžeme potýkat.

Bulimie a anorexie

Dva největší problémy, které často provázejí ruku v ruce hubnutí. Nejčastěji postiženou skupinou bývají zejména mladá děvčata a chlapci, kteří na sebe a své tělo pohlížejí, jako by hleděli přes zvětšovací sklo. Připadají si hrozně tlustí, a to i přesto, že jsou často spíše vychrtlí. Bulimie a anorexie jsou poruchy příjmu potravy, které jsou psychického původu. Nicméně ti, kteří některým z těchto onemocnění trpí, potřebují neodkladně pomoci, protože obě poruchy mohou vést až ke smrti jedince.

Jelikož se jedná o velký problém, který sužuje celou naši společnost již celou řadu let, je nutné proti němu bojovat, a to zejména změnou životního stylu a včasnou léčbou. Příznaky obou onemocnění jsou vcelku snadno odhalitelné, avšak člověk musí mít oči otevřené, protože nemocný se snaží svůj problém co nejvíce před svým okolím tajit. První, čeho si většinou nejbližší nemocného povšimnou, je změna šatníku.

Najednou nosí vytahané věci, čímž ukrývá svou postavu, s níž je domněle nespokojený. Dalším jevem je to, že ihned po jídle mizí na toaletu. Tento jev se projevuje zejména u bulimiků. Anorektici volí jiné prostředky, buď nejí vůbec, nebo používají různé finty, jak se jídla zbavit. Jedí v jiné místnosti, schovávají pokrmy, vyhazují je, polykají prášky, používají projímadla.

Než se tedy pustíte do hubnutí, vymezte si hranice, za něž se v žádném případě nesmíte dostat. Zároveň si zajděte za nutričním poradcem, který vám pomůže začít, vytvoří vám unikátní jídelníček, s jehož pomocí půjdou kilogramy dolů bez potíží, ale hlavně bez nutnosti držet hladovky a bez strachu, že se dostanete na tenký led psychických poruch.

Zdravotní potíže spojené s hubnutím

Vaše snahy o zhubnutí nemusí dojít tak daleko, avšak i přesto vás mohou pekelně potrápit. Co si budeme povídat, mnoho diet není zrovna zdraví nakloněno. Z tohoto důvodu je nutno přemýšlet, než se do nějaké takové pustíte. Jaké zdravotní potíže si můžete přivodit?

Některé zdravotní potíže spojené s hubnutím postihují mnoho lidí bez rozdílu pohlaví. Pokud jste drželi nějakou nevhodnou dietu, možná jste se potkali s vypadávajícími vlasy, špatnou kvalitou nehtů, měnící se barvou pleti, častějšími vřídky nejen v obličeji a spoustou dalších. Tyto jevy vyvolává nedostatečný příjem vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Předejdete mu však jen tak, že budete jíst vyváženou a pestrou stravu, bohatou na nejrůznější látky.

Nejhorší zdravotní problém, který může mít za důsledek i neplodnost, postihuje zejména ženy. Vyřazení spousty důležitých zdraví prospěšných látek z jídelníčku může vést k vynechávání, nebo úplné ztrátě menstruace. Pokud se s podobným problémem setkáte, neváhejte, vyhledejte lékaře a navštivte i dietologa. Oba odborníci vám řeknou, kde se stala chyba a mohou vám pomoci.