Každý jistě ví, co veganská strava znamená. Vegani jednoduše jedí čistě rostlinnou stravu a nekonzumují maso a ostatní výrobky živočišného původu. Veganství je ve světě stále více populární. Existuje pro to celá řada důvodů. Pro řadu lidí je primárním důvodem etický a morální aspekt zabíjení a konzumace zvířat. Základním morálním důvodem pro veganství je postoj, kdy si lidé nedokážou obhájit zabití zvířete, pokud toto zabití není nutné pro naše přežití. Dalším velmi častým důvodem pro přechod na čistě rostlinnou stravu je důvod zdravotní. Pečlivě a správně sestavená veganská strava má totiž spoustu prokazatelných zdravotních benefitů a zároveň může být naprosto plnohodnotná.
Není vegan jako vegan
O veganské stravě panuje celá řada mýtů a dogmat. Někteří veganskou stravu absolutně nekriticky obhajují a někteří ji považují dokonce za nebezpečnou. Málokdo si však uvědomuje nesmyslnost podobných přístupů. Uvědomte si, že termín veganská strava nám skoro vůbec nic neřekne. Veganství v podstatě vůbec není definice stravy, veganství přece definuje pouze to, že nekonzumujete jednu potravinovou skupinu. Považovat veganství za definici stravy je stejné jako považovat ateismus za jedno z náboženství, což nedává příliš smysl.
Co tím chceme říct? Snažit se hledat odpověď na to, zda je veganství zdravé, je nesmyslná snaha, protože se ptáte na špatnou otázku. Jako vegan můžete jíst cokoliv, co je rostlinného původu. Rostlinná jídla mohou být mimořádné zdravá i mimořádně nezdravá. Jak tedy potom chcete zhodnotit veganství, když tento termín vůbec nedefinuje, jaké konkrétní potraviny vegani konzumují? Veganství definuje pouze to, co vegani nekonzumují. Toto je třeba si uvědomit a nesnažit se hledat odpověď na otázku, která v první řadě nedává smysl a na kterou nelze obecně odpovědět.
Z toho vyplývá, že jako vegan prostě a jednoduše můžete jít extrémně zdravě, ale také můžete velmi snadno jíst extrémně nezdravě. Pokud každý den jíte luštěniny, ořechy a semínka, zeleninu, ovoce, celozrnné cereálie, bylinky a další zdravé potraviny, tak je vaše strava nádherně vyvážená a zdravá. Pokud každý den jíte hranolky, chipsy, bonbóny, dortíky, bílé pečivo a sladké limonády, tak zřejmě moc dlouho nepřežijete. Pro příklad jsme si tedy uvedli dva z hlediska zdravosti naprosto odlišné způsoby stravování a oba tyto způsoby stravování jsou veganské. Snad je tedy zřejmé, že nelze obecně hodnotit zdravost veganské stravy, protože jako vegan můžete jíst absolutně zdravě i absolutně nezdravě.
Je veganství pro mě, pokud chci zhubnout?
Zde platí stejný princip, který jsme popsali výše. Na toto nelze paušálně odpovědět. Veganství nám neříká vůbec nic o tom, co jíte. Popisuje nám to pouze to, že něco nejíte. Jak jistě chápete, tak z toho lze jen těžko dojít k nějakému definitivnímu závěru, aniž bychom znali další konkrétní podrobnosti. Jako vegan nejíte maso a živočišné potraviny. Je nějaká z těchto potravin naprosto nutná k tomu, abyste zhubli? Vůbec ne. Při hubnutí je dobré konzumovat dostatek bílkovin, nikde se ale nepíše, že ty bílkoviny musí být živočišného původu. Takové fazole a luštěniny vám navíc pro účely hubnutí poslouží mnohem lépe než nějaký tvaroh. A vše ostatní pak záleží jenom na tom, z jakých potravin si jídelníček poskládáte. Pokud budete konzumovat rozmanitou stravu složenou ze zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů a semínek, bylinek, koření a celozrnných cereálií, tak se vám bude hubnout jedna radost. Veganství tedy samo o sobě rozhodně není překážkou pro hubnutí, naopak. Pokud nutně potřebujete nějakou obecnou odpověď, tak se podívejme na to, jak si vegani průměrně stojí v žebříčcích nadváhy. Pokud jde o nadváhu, tak vegani jsou jediná skupina obyvatel západního světa, kteří mají v průměru zdravé hodnoty BMI. To zní celkem dobře, nemyslíte?