Zázrak jménem lněné semínko

S lněnými semínky se jistě setkal každý. Možná jste si je nikdy přímo nekoupili samotná, ale nepochybně jste si například pochutnali na pečivu, které bylo lněnými semínky posypáno. Lněné semínko je prastará plodina, která se hojně pěstuje i dnes. Je používáno především v pekařství a není vůbec drahé. Ne každý však ví, že tato běžná surovina je dost možná jednou z nejzdravějších věcí, kterou můžete svému tělu dopřát.

Nejlepší zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin

Jedlá semínka jsou téměř vždy zdrojem zdravých tuků. Nejžádanější by pro nás měl být co možná nevyšší obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, kterých má většina lidí ve stravě zoufale málo. Lněná semínka jsou v tomto ohledu světovým šampionem. Jedná se totiž o nejbohatší rostlinný zdroj kyseliny alfalinolenové, která spadá pod omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Další zdroje této kyseliny jsou například konopná semínka, chia semínka a vlašské ořechy. Ani jedna z těchto alternativ se však lněným semínkům nevyrovná.

Pro správnou funkci našeho těla je mimořádně důležité, abychom přijímali vyvážené množství omega-6 a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Většina z nás však dnes konzumuje velmi vysoké množství omega-6 nenasycených mastných kyselin a téměř žádné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Toto vede k závažným zánětlivým stavům napříč celým tělem a spoustě dalších zdravotních problémů. Lněná semínka nám snadno mohou pomoci tuto nerovnováhu napravit.

Spousta vlákniny

Lněná semínka jsou také potravinou, která má jeden z nejvyšších podílů vlákniny. To je další aspekt, který z lněných semínek dělá takový malý zázrak pro naše zdraví. Vlákniny se většině lidem nedostává v dostatečném množství, proto rozhodně doporučujeme zařadit lněná semínka do vaší stravy. Vláknina snižuje glykemický index potravin, pomáhá kontrolovat stabilní hladinu inzulinu a napomáhá správné funkci zažívacího ústrojí. To jsou další důvody, proč by ve vašem jídelníčku neměla lněná semínka chybět.

Jak lněná semínka konzumovat

Lněná semínka můžeme konzumovat nejrůznějšími způsoby. Je třeba si však uvědomit, že semínka jsou přírodou navržena tak, aby bez poškození prošla zažívacím ústrojím živočichů. Pokud semínka sníme bez předešlé úpravy, tak námi projdou a naše tělo z nich nebude schopno absorbovat obsažené živiny. Z toho vyplývá, že semínka budeme muset nejdříve nadrtit, namlít, rozmixovat nebo rozmočit. Jen tak zajistíte, že si z nich vaše tělo vstřebá vše potřebné. Namletá semínka můžete například přidat do pečiva. Pokud semínka nameleme a následně rozmočíme, tak z nich vznikne hmota podobná řídkému pudinku, kterou lze použít jako náhradu vajec při pečení.

Celkem populárním se také stává lněný olej. Ten ovšem doporučit nemůžeme, protože je vždy mnohem zdravější konzumovat potravinu v přírodní formě než konzumovat pouze vylisovaný olej. Lněný olej navíc velmi rychle oxiduje, což jej může dělat nezdravým. V žádném případě ho nezahřívejte. Pokud totiž lněný olej zahřejete, tak ho kompletně znehodnotíte. Oleji se tedy raději vyhněte a dopřejte si semínka tak, jak je příroda stvořila. Je to zdravější a bez rizik.