Jste to, co jíte

1. Jste to, co jíte - Post

Jeden známý český pořad nemá toto rčení ve svém názvu jen tak náhodou, má jej tam záměrně a naprosto vypovídá o tom, co je jeho obsahem. Stačí zhlédnout jeden díl a budete o svém jídle přemýšlet zcela jinak. Tak schválně, kolik nezdravých exemplářů ve svém jídelníčku najdete vy? S klidným svědomím můžeme říci, že každý z nás tam určitě nějaké takové potraviny najde.

My se však v tomto článku nebudeme zabývat tím, co vše je nezdravé a co naopak zdravé. Naším cílem bude zodpovězení otázky, zda a jaký vliv mají tyto potraviny na náš zdravotní stav a naši postavu? Kolik asi tak přibereme na váze, když sníme nezdravou potravinu a jaká cifra se na ní objeví, když budeme jíst jen zdravá jídla? Na tyto otázky hledá odpověď spousta žen. My se vám je pokusíme zodpovědět.

Ve jménu výživové hodnoty

Všechny moc dobře víme, že na přebalu jednotlivých potravin je uvedena tabulka s obsahem jednotlivých vitamínů, minerálů a látek tělu prospěšných nebo škodlivých. V této tabulce je často uvedena i výživová hodnota dané potraviny. Když si tedy vybíráme v obchodě potraviny, měly bychom hledět na to, aby byla výživová hodnota co největší. Spousta žen si totiž mylně myslí, že přibývající váha jde na vrub velkému obsahu tuků a cukrů v potravinách, tak tomu rozhodně není.

Hlavním důvodem, proč se nad váhou ženy vždy rozčilují, je špatný způsob stravování. Často se odbývají a stravují se jen potravinami, jež jsou energeticky a výživově chudé. Aby tomu nasadily korunu, vypustí ze svého jídelníčku svačiny a jedí jen tři jídla denně. Porce si zmenší na minimum a šup, problém je na světě.

Tělo totiž nemá odkud nabírat energii potřebnou pro své správné fungování. Nemůžeme se tedy pak divit tomu, když se nám v problematických partiích tvoří tukové polštářky, z nichž se tělo vždy, když mu začíná docházet energie, zásobuje. Můžeme tedy naši stále kulatější postavu s nadsázkou označit za nikdy nevyprchávající zásobník tolik potřebné životní síly.

Doplňujte bílkoviny a nemějte obavy z cukrů

Ženy se často bojí do svého těla přijmout tuk či cukr a obavy mají i u dalších látek. Ty se většinou zdají být nezdravými, ale naše tělo je ke své správné funkci potřebuje. Tím, že je ze svého jídelníčku úplně odstraníme, můžeme ovlivnit v negativním smyslu slova fungování našeho organismu. Opět jsme u jevu, jenž jsme popsali výše, u tvoření zásob. Můžeme tedy říci, že si samy sobě nevědomky ubližujete a velkou mírou přispíváte k nabývání na váze.

Aby k tomuto nedocházelo, měly byste do svého jídelníčku začlenit jídla bohatá na vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Vaše tělo dozajista přivítá velkou dávku bílkovin a zdravých cukrů. Abyste do sebe dostaly co nejvíce bílkovin, měly byste do svého jídelníčku zařadit například polotučné mléko, sýry, libové maso, ryby a vejce. Překvapivě je však objevíte i v oříšcích a luštěninách.

Další látkou, která nám často v těle chybí, jsou cukry. Ani u této látky byste se neměly nijak omezovat. Cukr sám o sobě vám neublíží, když jej budete konzumovat s respektem a nebudete to s ním přehánět.

Závěrem

Konzumujte svoje oblíbené potraviny v přiměřeném množství, s klidným svědomím doplňujte energii. Nikdy však nedopusťte to, aby se vaše tělo stalo zásobníkem energie. Zároveň dbejte na to, abyste nešly z extrému do extrému a nepřejídejte se. Věřte tomu, že když se budete stravovat bez strachu a obezřetně, budete se svou váhou spokojené.

Je tedy již předem jasné, že ať se budete stravovat zdravými potravinami nebo si občas dopřejete těch nezdravých, váha vám vždy ukáže přibližně stejnou hodnotu. Tělesná váha spíše vypovídá o způsobu, jakým se stravujete.