Jak pracovat s jídelníčkem při hubnutí

Každý z nás, když slyší slovo hubnutí, automaticky se zhrozí a obává se nepříjemného hladovění. Musí to tak ale opravdu nutně být? Musíme se omezovat do takové míry, že nakonec nebudeme jíst vůbec? To je hloupost, jednak bychom se mohli stát oběťmi poruch příjmu potravy a v tom horším případě bychom se mohli samovolně připravit i o svůj drahocenný život. To určitě nechceme. Jak tedy můžeme náš jídelníček upravit, aby splnil náš účel a my jsme zhubli?

Nejez z nudy

Většina lidí vyplňuje svoje volné chvíle jídlem. Nejčastěji tak činí jen z důvodu toho, že se nudí. To však není správný postup, protože do svého těla tak dostáváme potraviny, které bychom s největší pravděpodobností běžně nekonzumovali.

Jedná se o nejrůznější pochutiny, jako jsou například bramborové chipsy, smažené hranolky, ale mohli bychom vyjmenovat i spoustu dalších pokrmů a pochutin. Tyto potraviny jsou nasáklé nezdravými tuky, a proto bychom se jim měli spíše velkým obloukem vyhýbat. U některých pochutin byste s námi mohli polemizovat o jejich působení na náš zdravotní stav a postavu.

Mohlo by tomu tak být zejména v případě čokolády. Budeme-li ji konzumovat v přiměřeném množství, našemu zdravotnímu stavu prospěje a na těle nezanechá sebemenší stopy, pokud ale přijatelnou míru překročíme, můžeme začít nezdravě přibírat. U této hnědé pochutiny musíme brát v potaz také kvalitu. Čím více kakaa obsahuje, tím lepší a kvalitnější čokoláda je.

Jak správně uzpůsobit jídelníček

Každý z nás by si měl v první řadě uvědomit to, co už jsme mnohokrát naťukli. Všichni jsme individuální bytosti a na mnoho z nás neplatí to, co platí na jiného. Pokud od svojí kamarádky získáte zaručený tip na to, jakým způsobem redukuje svou tělesnou hmotnost ona, nemusíte ještě juchat. Je možné, že na vás tento princip nezabere.

Při sestavování správného jídelníčku musíme brát v potaz faktory, které ovlivňují nejen naši postavu, ale i zdraví. Od ostatních lidí, kteří chtějí zhubnout, nebo již aktivně hubnou, se lišíme naším životním stylem, věkem či genetickou výbavou. V neposlední řadě je pak naše figura ovlivněna také jídelníčkem.

Pokud je nezdravý, nemůžeme očekávat, že se nám podaří dosáhnout kýženého cíle. V takovémto případě je důležitá změna, která s sebou přináší chutné ovoce. Změna jídelníčku je kromě věku také závislá na pohlaví jedince. Ženské tělo je specifické tím, že nemá takový objem svalové hmoty, jako tomu je u mužů.
To znamená, že spalují méně kalorií. Jídelníček pro ženu by měl být sestaven z méně kalorických potravin, v praxi to znamená menší porce. Muži by měli konzumovat více kalorické pokrmy a zároveň by měli dbát na to, aby do svého jídelníčku zařadili potraviny s vysokým obsahem bílkovin, které jsou důležité pro růst svalové hmoty.