Pracovní týden je většinou nabitý povinnostmi, a tak se o víkendu konečně těšíte, že si protáhnete tělo a dobijete energii sportem. Možná chcete podniknout dlouhou túru pěšky, vytvořit nový rekord v plavání, nebo strávit pár hodin v tělocvičně a se svým kamarádem probrat, co vše je nového. Ale procházka je namáhavější, uplavali jste pár bazénů navíc a kvůli zajímavému tématu jste v posilovně strávili více času, než jste plánovali.
Zátěž byla na vaše tělo příliš a další den se objeví bolest a ztuhlost partií, které dostali nejvíce zabrat. Proto zbytek víkendu i následující dny proklínáte sami sebe, že jste se měli více šetřit. Avšak není nutné se nechat odstavit na vedlejší kolej jako vlak, kterému vypršela životnost. Důležité je zjistit příčiny a podniknout budoucí kroky, abyste mohli příště zůstat ve hře.
Proč zrovna já?
Mít bolavé svaly po sportu i domácích pracích je normální. Především pokud jste udělali něco, na co není vaše tělo zvyklé. Náhlé zvýšení intenzity cvičení nebo prodloužení tréninku má také své stinné stránky. Patří sem i neobvyklé pohyby, které procvičí dosud netrénované svaly. Může to být i obyčejná chůze z kopce, jež vás prověří jiným způsobem než doposud.
Tyto změny mohou vést k drobným zraněním ve svalových vláknech a v pojivové tkáni. O den později ucítíte onu trýznivou bolest. Dobrou zprávou je, že pokud budete provádět stejnou činnost opakovaně, vaše svaly si na to začnou zvykat. Po příštím kole těch několika bazénů už tedy nemusíte cítit vůbec nic.
Léčba a regenerace
Také přemýšlíte, jak tu bolest stehen, lýtek nebo rukou zmírnit? Je lepší teplo na prohřátí, nebo chlad na otupění? Správná odpověď je někde mezi těmito dvěma variantami. Nazývejme to zlatou-střední cestou. Podle odborníků je nejlepší okamžitou úlevou tzv. nepřímý led – tedy ledový obklad zabalený do tenkého ručníku.
Nesníží to samozřejmě poškození svalů úplně, protože s tím už si musí naše tělo poradit samo ve svém tempu. V případě, že potřebujete nutně fungovat další den, a není možné si dovolit příliš odpočívat, můžete použít léky na utlumení bolesti. Záleží, co najdete doma v lékárničce, ale určitě neuděláte chybu s Paralenem, nebo Ibalginem. Také existují různé gely a krémy, které pomáhají s regenerací pohybového aparátu.
Známá varianta je koňská mast, ale můžete vyzkoušet i ověřené tipy od známých a rodiny. Nicméně někdy nestačí ani jedna z těchto možností. Pokud je bolest závažná, intenzivní a trvá déle než několik dní, naznačuje to vážnější zranění a je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Co udělat příště jinak?
Nikdo nemá rád únavu a přetažení, a proto příště raději pečlivě promyslíte, jestli následující víkend vůbec věnujete nějakému sportu. Obáváte se, že budete zase zničení, a raději tento volný čas využijete jiným, pasivnějším způsobem. Co když vám ale poradím, jak předejít podobným problémům znovu?
Většina lidí dělá chybu a zde je také největší kámen úrazu, že se vrhne na cvičení bez zahřátí. Jenomže svaly jsou studené, nepřipravené a lehce se poté potrhají. Proto si můžete třeba na pár minutek zaskákat nebo i zaběhat lehce na místě. Pokud máte na mysli důkladnější protažení, s tím raději počkejte na úplný konec, až vám bude teplo. Můžete si nechat pomoct i od přírody v podobě antioxidantů jako vitamín C, anebo zkuste proteinové doplňky, protože bílkoviny a jejich stavební látky napomohou rychlejší regeneraci poškozených svalů.
Nicméně nejlepší radou je být rozumný a neburcovat se do limitů, které vaše tělo neunese po fyzické stránce. Je jasné, že začátečník nepoběží za týden maratón, a proto je nutné jít po malých krůčcích a opatrně stoupat vzhůru. Budujte svoji výdrž a sílu s rozvahou a trpělivostí.