Asi si budete klepat na čelo, ale je to tak. Spánek, několik hodin zdravého ničím nenarušeného odpočinku, má na hubnutí neuvěřitelný vliv. Při spánku si krásně odpočinete a načerpáte dostatečné množství energie pro následující den, avšak váš metabolický systém stále pracuje a spaluje kalorie, které jste za celý den do svého těla dostali. Ty jsou pak přeměňovány na výše zmíněnou energii s níž se proberete druhý den.
Rozvrhněte si svůj den a zpravidelněte svůj režim
Je to zvláštní, ale i to, jak si rozplánujete váš den, se odráží na kvalitě vašeho spánku. Zpravidelnění biorytmu totiž vede ve většině případů k lepšímu zdravotnímu stavu a zároveň klidnějšímu a ničím nerušenému spánku.
Pokud budete ráno stávat pravidelně ve stejnou dobu, je vysoce pravděpodobné, že večer každý den ve stejnou dobu usnete. Pravidelností se rozloučíte i s únavou organismu. Bude se vám lépe trávit a celkově vaše tělo bude mnohem lépe fungovat.
Aby si náš organismus dobře odpočal a načerpal potřebné síly pro další náročný den, měl by náš spánek trvat aspoň osm hodin. Avšak ne každému tato délka vyhovuje, někdo má raději kratší spánek, jeho doba by však nikdy neměla být nižší než šest hodin.
Občas se ale stává, že si organismus vyžádá více než osm hodin spánku, v tomto případě však udanou dobu nedoporučujeme přesáhnout, protože delší spánek vás spíše ještě více unaví. Tělo se totiž soustředí na to, aby se udrželo ve spánku a tím pádem už vůbec neodpočívá.
Kdo méně spí, více přibere?
Vědci se v poslední době snaží dokázat, že spánek ovlivňuje skutečnost, zda člověk hubne nebo přibírá. Přišli na to, že ti z nás, kteří spí málo a nekvalitně, mají velkou pravděpodobnost, že se u nich vyskytne nadváha a budou přibírat na váze. Naopak ti, kteří spí dostatečně dlouho a kvalitně, mají vysoký předpoklad k tomu, že se jim podaří zhubnout levou zadní a následně si váhu udržet.
Kvalita a délka spánku je u každého jedince individuální. Což znamená, že musí nejprve každý z nás vyzkoušet, co mu vyhovuje a co naopak nikoliv. Od toho se potom odvíjí i to, zda se nám podaří zhubnout a za jak dlouhou dobu.
Nikdy nevečeř pár minut před spánkem
Jistě jsme o tom již psali, ale opakování je matkou moudrosti. Ono totiž jídlo před spaním úzce souvisí s naším dnešním tématem, a to kvalitním a blahodárným spánkem. Pokud si totiž krátce před ulehnutím do postele dáte něco dobrého na zub, máte téměř stoprocentní jistotu, že se moc dobře nevyspíte a že vaše tělo místo relaxu a regenerace bude spíše energii vydávat, než aby ji nabíralo.
Potravu, kterou do svého těla přijmete večer, bude organismus spalovat mnohem déle než ve dne, kdy jste téměř neustále v pohybu. Z tohoto důvodu si moc neodpočinete a nenaberete síly.
Jelikož je spalování v noci mnohem pomalejší než ve dne, tak máte i vysokou pravděpodobnost toho, že se nežádoucí látky usadí v problematických partiích a následně budete mít co dělat s tím, abyste je odsud odstranili. V tomto případě je asi lepší a mnohem snazší problému předejít a večer krátce před spaním nejíst.