Z tohoto slova občas naskakuje husí kůže, i když bezdůvodně. Při shazování nadbytečných kil se jim většina lidí vyhýbá a je to logické, protože tuky obsahují nejvíce kalorií ze všech základních živin, které potřebujeme k životu. Přesněji to je 9 kalorií na každý gram. Avšak stejně jako ostatní složky potravy se nedají nahradit a člověk je musí přijímat. Poskytují vám energii, díky tukům má jídlo lahodnější chuť a v neposlední řadě pomáhají se vstřebáváním důležitých vitamínů A, D, E a K.
Proto odlehčené verze jogurtů s označením „light“ vám sice ušetří pár čísílek na příjmu, jenomže tuk je zde nahrazen jinými ingrediencemi, které tělu příliš nesvědčí. Je tedy nutné najít kompromis, který bude vám i vašemu každodennímu jídelníčku vyhovovat. Nejdříve je ale nutné se s touto problematikou podrobněji seznámit.
Nasycené tuky
Patří k těm, kterým je lepší se vyhnout. Poznáte je tak, že jsou pevné při pokojové teplotě a většinou se nacházejí v potravinách živočišného původu jako mléko, sýr a maso. Zdravější alternativou jsou drůbež a ryby, které mají méně nasycených tuků, jelikož obsahují méně červeného masa.
Tento typ tuku můžete najít i v kokosovém a palmovém oleji. Nejčastěji se s nimi však setkáváte v různých druzích koláčků, sušenek a jiných sladkých dezertů, které ale obsahují příliš nasycených tuků a jejich nadměrná konzumace zvyšuje hladinu špatného a nebezpečného cholesterolu. Optimální denní strava by se měla přibližně skládat z méně než 10 % těchto tuků.
Trans tuky
Jedná se o tuk, který byl změněn procesem nazvaným hydrogenace. Tento způsob zvyšuje životnost tuku a dělá ho tvrdším při pokojové teplotě, nicméně také zvyšuje hladinu cholesterolu, a proto je nutné s ním šetřit. Najdete jej v brambůrkách, sušenkách, některých margarínech a salátových dresincích.
Nenasycené tuky
Ta nejzdravější varianta, kterou můžete svému tělu dopřát. Pomůže vám vyrovnat hladinu cholesterolu a udržovat ji na správných hodnotách. Tento tuk je kapalný při pokojové teplotě a dělí se ještě na dva druhy. Mononenasycené tuky jsou v avokádu, ořechách, řepkovém a olivovém oleji.
Polynenasycené tuky se dále dělí na dvě skupiny. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v sójovém a řepkovém oleji, vlašských ořechách a lněném semínku. Obsahují je i mořské ryby a plody (losos, ančovičky, sleď, sardinky, tichomořské ústřice, pstruzi, makrely a korýši). Správný jídelníček by měl obsahovat 230 g, nebo i více těchto ryb za týden. Omega-6 mastné kyseliny se vyskytují většinou v kukuřičném a světlicovém oleji.
Nyní už znáte základní rozdělení tuků, takže při příštím nákupu se již budete moct vyznat v energetických tabulkách umístěných na etikách výrobků. Pamatujte však, že tuky jsou k životu nezbytně důležité a v žádném případě se je nesnažte ze své stravy vypustit.