Co myslíte, jsou nízkokalorické a nízkotučné potraviny zdravější než ty ostatní? Mnozí z nás v této oblasti tápou a nevědí si rady. Myslí si, že takovéto potraviny jsou zdravé, ale co když je opak pravdou? V následujících řádcích se podíváme na to, jak se věci mají.
Sbohem nezdravým nízkokalorickým potravinám
Ano, i nízkokalorické potraviny mohou být nezdravé. Proč tomu tak je? Odpověď na tuto otázku máme na dosah ruky. Většinou ji najdeme na přebalu, stačí ho jen řádně prostudovat. Nízký počet kalorií se ale ještě stále nedá pokládat na roveň s nízkým počtem nezdravých látek.
Většinou totiž paradoxně v nízkokalorických pokrmech můžeme najít vysoký obsah nezdravých nasycených mastných kyselin nebo špatně štěpitelných cukrů. Tyto potraviny mohou představovat pro vaše tělo pořádný „záhul“.
Nezdravé mohou být dokonce i některé druhy ovoce, proto bychom se měli zajímat o to, co všechno daný pokrm obsahuje. Jaké živiny v něm můžeme hledat a zda našemu tělu spíše neublíží, než aby mu prokázal dobrou službu. Pokud bychom do svého dietního jídelníčku takovouto potravinu pravidelně zařazovali, mohli bychom docílit toho, že akorát podkopeme veškeré naše snahy.
Mohou být potraviny zároveň nízkokalorické i zdravé?
Pochopitelně některé potraviny mohou splňovat zároveň obě kritéria. Mohou být jak zdravé, tak i nízkokalorické. To opět zjistíme, jak v tabulkách na přebalu, tak třeba i v kalorických tabulkách, jež můžeme naleznout třeba na internetu. Každý z nás, kdo touží shodit přebytečné kilogramy a zeštíhlit svou postavu, by si měl hlídat, kolik a čeho sní, a hlavně, jaké látky daný pokrm obsahoval a v jakém množství.
Na přebalu se většinou vyskytuje informace o tom, kolik kalorií je obsaženo ve 100 gramech, či 100 mililitrech. Pokud máte balení větší, měli byste brát v úvahu i to, že se obsah látek daným množstvím násobí.
Máte-li tedy litrovou láhev, či kilogramové balení, musíte obsažené látky vynásobit deseti. Až tak učiníte, v mnoha případech získáte většinou odstrašující hodnotu. Vězte tedy, že pokud do sebe dostanete celé balení daného produktu, dostanete do sebe i odpovídající množství látek.
Kde mohu ještě najít, kolik kalorií obsahují jednotlivé potraviny?
Kromě internetu můžete najít kalorické tabulky třeba i v různých mobilních aplikacích. Tyto aplikace jsou velmi intuitivní. Některé obsahují jen tabulky, vy pomocí čtečky EAN sejmete čárový kód, jenž pak načte danou potravinu a aplikace vám potom oznámí přesné množství obsažených látek v dané potravině či pokrmu.
Jiné aplikace jsou ale mnohem chytřejší, vy si v nich můžete udělat i svůj vlastní jídelníček, přidávat potraviny, jež jste v průběhu dne konzumovali. Aplikace vám pak na základě těchto údajů vypočítá přesné množství kalorií, jež jste do svého těla dostaly.
Pokud si tyto aplikace potom propojíte případně s aplikacemi monitorujícími pohyb a někdy také spalování kalorií, zjistíte, kolik jste z přijatého množství spálili a kolik z nich se ve vašem těle uložilo. Zajímavé, že? Vyzkoušejte to a uvidíte, že o svém stravování budete mít větší přehled. Bude se vám tak hubnout mnohem snáze.