Již ve školce nám učitelky říkávaly, že polévky jsou základem poledního menu. Je tomu opravdu tak? Jaké polévky bychom měli jíst, pokud chceme shodit přebytečné kilogramy a zbavit se nevzhledných tukových polštářků v problematických partiích? Přesně to se dočtete v tomto článku.
Proč jsou polévky tak zdravé?
Polévky jsou významným zdrojem zdraví prospěšných látek, velice dobře chutnají, jsou krásně barevné a lahodí oku. Jen málokdo by se této zeleninové či masové pochoutce vyhýbal. Kromě toho, že jsou pochoutkou, kterou se většinou začínáme stravovat již v nejútlejším věku, jsou také úžasným pokrmem pro ty z nás, kteří nemají čas vystávat hodiny u sporáku a vařit bůhví jaké laskominy.
Našemu zdraví také prospívá fakt, že se v polévkách vyskytuje jen malé procento tuku, které je většinou odvozováno od toho, co do polévek dáme. Pokud si uděláme pouze zeleninový vývar, dáme do něj různé druhy zeleniny a doplníme jej vaječnou zavářkou, uděláme pro naše tělo to nejlepší, protože v pokrmu bude tuku minimum.
Živiny obsažené v polévkách
Polévky jsou výborným zdrojem mnoha životně důležitých živin. Obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů, bílkovin, ale i zdravých sacharidů a tuků. Sacharidy a tuky mají velkou zásluhu na dodávání energie. Ten, kdo jí polévku, vydrží mnohem více a není v průběhu dne tak unavený.
Aby si v sobě suroviny v polévce udržely potřebné látky, měli bychom je do polévky přidávat postupně a vařit je po takovou dobu, kdy se z nich látky nevypustí. Rozhodně vám nedoporučíme, abyste zeleninu vařili v polévce déle jak půl hodiny, tato doba je vhodná, aby se utvořil vývar a zároveň v sobě zelenina udržela látky.
Čím hustší polévka, tím lepší
Polévky vaříme různě husté, tím pádem i rozličně vydatné. Mnozí z nás si dávají rádi zeleninové, či dokonce ovocné polévkové krémy. Podávají se horké, často obohacené o smetanu, k polévce si pak s radostí uděláme třeba i křupavé krutony, nebo si vezmeme rohlík či krajíček chleba.
Tím pádem se polévka stává velmi vydatným pokrmem, který se může v tu chvíli pro nás stát klidně i hlavním pokrmem. Příprava takovéto polévky je ale krapet delší, než je tomu u běžných polévek, protože se nemusí připravovat žádný vývar, stačí chvilku povařit zvolenou zeleninu, přidat trochu smetany a rozšlehat. Poté už můžete dle vlastní chuti dochutit a následně konzumovat.
Běžné polévky jsou většinou předehrou pro hlavní pokrm. Nejsou tak husté a vydatné, jako je tomu u krémů. Vaří se však déle. Nejprve bychom měli pomalu vyvařit zeleninu, či maso. Vše odvodíte podle toho, co máte rádi.
Masové vývary jsou různě silné, podle toho, jaké maso k přípravě využijete a případně i podle toho, jak dlouho jej vaříte. Pomalu tažené vývary jsou mnohem chutnější a silnější, než je tomu u „rychlokvašek“. Při vaření bychom si tedy měli dát záležet.
Polévku servíruj s rozmyslem
Polévku si naservírujte do menšího talíře nebo do menší polévkové mističky. Díky tomuto kouzlu budete mít mnohem dříve pocit nasycení a nebudete nuceni se přejídat. Přesně toto vám pomůže s vašimi snahami o zhubnutí. Nic víc potřebovat nebudete a s tímto pokrmem zhubnete s úsměvem na tváři.