Pozor na nežádoucí cukry

2. Pozor na nežádoucí cukry - Post

Každý z nás si rád občas zamlsá bez ohledu na to, co v pochoutkách je obsaženo. Jak jsme již několikrát v našich článcích napsali, při návštěvě nákupních středisek bychom neměli sahat hned po první pochoutce, na níž nám padne zrak a na kterou máme zrovna chuť.

V těchto produktech jsou často ukryty nežádoucí cukry, jež nám často podrývají naše snahy o to, abychom shodili přebytečné kilogramy, jež jsme za zimu nabrali. Jelikož se kvapem přiblížilo léto a my se budeme chtít chodit koupat, měli bychom se zamyslet nad tím, co jíme. Všechno, co svému tělu dodáváme, by mělo být hodně výživné. Zároveň bychom neměli zapomenout na dostatečný pitný režim, bez něj by to určitě nešlo.

Čím více cukrů, tím hůře

Cukry jsou od pradávna velkým strašákem, zejména tedy ty rafinované, jež jsou hojně ukryté v našich oblíbených pochoutkách. Avšak důležité je poznamenat, že tyto rafinované cukry můžeme najít i v běžných sladidlech. Doporučovány jsou hojně přírodní sladidla, příkladem nám může být slaďoučký med, jenž si můžeme dokonce doma sami vyrobit. Nejlepší je z pampeliškových květů. Recept vám poskytneme níže. Dalším vhodným sladidlem je hnědý třtinový cukr, jenž v sobě neukrývá žádné nežádoucí látky, které by nám mohly ublížit.

V některých našich oblíbených pochutinách je obsaženo vysoké množství cukru. Dalo by se říci, že tato látka pak navyšuje i hodnotu glykemického indexu. Tato hodnota je svým způsobem takovým indikátorem toho, jak dlouho se v nás energie a přijaté látky udrží. Čím větší hodnota je, tím rychleji budeme pociťovat nutnost doplnit energii.

Tento fakt pak neskutečně negativním způsobem působí na náš organismus. Nutí totiž naše tělo přijímat čím dál tím více takto nekvalitních potravin a pochutin. Z tohoto důvodu bychom si měli dávat ještě před koupí produktů opravdu velký pozor na to, co v sobě obsahují. Opět je tedy zřejmé, že je nutné pořádně při nákupu studovat obaly a etikety.

Tím, že se budeme vyhýbat potravinám s vysokým obsahem cukru a s vysokým glykemickým indexem, předejdeme nejen tomu, že budeme neustále kynout a přibývat na váze, ale také se můžeme aktivně vyhnout některým zdravotním problémům, jež často plynou z nesprávného stravování.

Skvělá náhražka za cukry

Jak diabetici, tak i ti, kteří se snaží zredukovat svou váhu, jistě ocení některé náhražky, jež dokáží pokrmy a nápoje osladit stejně dobře, v některých případech možná i lépe, než tomu je u běžného cukru. Mnoho z nás si rostlinu, o níž budou následující řádky pojednávat, pěstují doma na parapetu. Když se s bylinou setkáme, většina z nás si bude klást otázky, proč si dotyčný na svém parapetu pěstuje obyčejnou trávu.

Opak je však pravdou, tato tráva je neobyčejná. Je slaďoučká a dají se s ní skvěle dochucovat veškeré pokrmy, na něž jen pomyslíme. Podle popisu jste již určitě poznali, že se jedná o stévii, jež je kromě umělých sladidel též hojně doporučována diabetikům, protože ač je hodně sladká, neobsahuje v sobě tolik cukru, jak se nám na první pohled a ochutnání může zdát. Zkuste ji tedy začít pěstovat také a užívejte si plnými doušky tohoto skvělého, přírodního a velice zdravého sladidla.

Med z pampeliškového květu

Recept je vcelku jednoduchý, stačí vám přibližně 500 květů pampelišky, kterou řádně omyjete. Je léto, takže o hlavní ingredienci určitě nebudete mít nouzi. Květy vložíme do studené vody, aby měl med trošku říz, můžeme dle vlastní chuti přidat do hrnce třeba kousky omytého a na kolečka či kostičky pokrájeného citronu. Pochopitelně je nutné citron vypeckovat, pokud v sobě obsahuje jadérka.

Když přidáme všechny tyto ingredience, necháme je povařit. Vaříme asi 15 minut. Aby byl med kvalitní, měli bychom jej nechat odstát do dalšího dne. Druhý den musíme směs přecedit, aby nám v hotovém produktu neplavalo to, co nechceme. Potom je důležité do směsi přidat asi 2 kilogramy cukru, jenž našemu medu přidá sladkou chuť.

Poté necháme med opět i s cukrem povařit a po hodině a půl můžeme uvařený med stáhnout. Hodina a půl je vhodná doba, protože se med nezačíná zatím táhnout, kdybychom jej nechali na ohni déle, mohlo by se stát, že by se nám připálil. Hotový produkt pak už jen nalijeme do sklenic, necháme vychladnout a potom uzavřeme těsnicím víčkem.