Strie a jak jim předejít

Strie jsou noční můrou snad každého, kdo o nich ví a kdo tuší, že by ho mohly postihnout. Strie jsou jednoduše podkožní jizvy, které vznikají popraskáním elastických vláken, které se nacházejí pod vrchní vrstvou kůže. Pojďme se podívat, komu vznik strií hrozí, jak vzniku předejít a co dělat, pokud strie již máte.

Kdo je rizikem vzniku strií ohrožen?

Strie vznikají především v tu chvíli, kdy je naše kůže příliš napínána. Nejčastější obětí strií jsou tedy obézní lidé, kteří navíc přibrali na váze v kratším časovém úseku. Vaše kůže se jednoduše nestihne přizpůsobit vašemu tělesnému objemu a nezbyde jí nic jiného než popraskat, aby se s pnutím vyrovnala. Toto platí u každého, kdo rychle přibere na váze. Nemusí se nutně jednat o obézního jedince. Pokud jste hubený člověk a během krátké doby přiberete deset kilogramů, tak strie mohou velmi snadno postihnout i vás. Tento problém často nastává u teenagerů, kteří jsou v rychlé fázi růstu. Kůže se s rychlým růstem nedokáže včas vyrovnat a tak popraská. Málokdo si uvědomuje, že strie hrozí i lidem, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu. Vaši kůži nezajímá, zda interně přibíráte tuk nebo svaly, obojí totiž na ni vytváří tlak a pnutí. Strie jsou u bodybuilderů opravdu velmi časté, obzvláště na přední straně ramen a prsou. Jednou z úplně nejčastějších příčin strií je pochopitelné také těhotenství. Snad každá žena se jich v průběhu těhotenství obává a snaží se jim předejít.

Jak striím předcházet?

Efektivní prevence zahrnuje dvě základní metody. Tou absolutně nejdůležitější je pochopitelně omezení váhových přírůstků. Pokud strie nechcete, tak udělejte vše proto, abyste výrazně nepřibrali na váze. Motivací by v tomto případě neměly být jen strie, tloustnutí není dobré z žádného důvodu, proto se mu za každou cenu snažte předejít. Pokud jste příliš hubení a potřebujete na váze přibrat, tak si dejte pozor, ať je váš váhový přírůstek pomalý a pozvolný, aby se vaše kůže stihla přizpůsobit. Toto platí i u lidí, kteří budují své svalstvo. Pokud si budujete estetickou postavu, tak nemůže být nic horšího, než když se vám díky tomu udělají strie.

Druhou a doplňkovou formou prevence je používání nejrůznější hydratačních krémů, které podporují výživu a elasticitu pokožky. Samy o sobě vás tyto krémy nezachrání, ať se vám jejich výrobci snaží namluvit cokoliv. Vždy je třeba dodržovat primární zásadu prevence strií, kterou je eliminace rychlého přibírání na váze. Krémy přijdou vhod zejména nastávajícím maminkám, které se díky těhotenství rychlému příbytku a vypínání kůže v oblasti břicha prostě nevyhnou. Krémy zde tedy mohou být užitečným a vlastně jediným pomocníkem pro prevenci vzniku strií. I zde ale platí, že není dobré v těhotenství přibírat na váze více, než je nutné. Také si je třeba uvědomit, že ve spoustě případů se těhotné ženy striím prostě nevyhnou.

Co dělat, pokud se strie objeví?

Pokud pozorujeme, že nám kůže začíná praskat, tak je v první řadě pochopitelně třeba zastavit váhový přírůstek, pokud se nejedná o těhotenství. Pokud budete dále tloustnout, tak se vaše strie budou zvětšovat. Často mohou dosáhnout opravdu velkých rozměrů. Předpokládejme tedy, že strie již máme. Jak se jich zbavit? Zřejmě vás vůbec nepotěšíme, ale je třeba být realistou. Strií se prostě a jednoduše nikdy úplně nezbavíte. Strie jsou podkožní jizvy. Žádný krém ani kosmetický zákrok nemůže způsobit to, že by oddělené části spodní vrstvy kůže znovu srostly. Pro mnoho lidí je téměř nemožné si tento fakt připustit a jsou ochotni vyhodit vysoké částky za nejrůznější krémy a kosmetické procedury, které ale již z principu nemohou problém vyřešit.

Strií se tedy nikdy nezbavíme, je zde však mírná naděje, kterou si můžeme alespoň trochu pomoci. Je třeba vědět, že strie jsou ihned po jejich vzniku velmi červené až zarudlé. Tím jsou opravdu hodně výrazné, což dokáže kdekoho velmi potrápit. Toto zarudnutí v průběhu let úplně vymizí, takže se strie stanou mnohem méně viditelnými. To neznamená, že zmizí, praskliny v kůži zůstanou stejné, jen nebudou ani zdaleka tak vizuálně výrazné, jako byly na začátku, když byly zarudlé. Pokud tedy nechcete čekat, než vaše strie přirozeně vyblednou, tak můžete podstoupit různé kosmetické zákroky, které se o vyblednutí postarají okamžitě. Na závěr si řekněme, že striemi trpí obrovská spousta lidí. Nemá smysl si nic nalhávat a utrácet za přípravky, které vám nemohou pomoci. Strie nebolí a samy o sobě nepředstavují žádné zdravotní riziko. Postavte se tedy striím čelem a uvědomte si, že v životě jsou důležitější věci, nad kterými se má smysl stresovat.