Tenis a vše o něm

2. Tenis a vše o něm - Post

Eso, jestřábí oko, nebo si dáte raději kanára? Pro fanoušky a znalce tohoto sportu je jasné, že ani jedno opeřené zvíře neskončí na talíři. A karty hrát asi také nebudete. Je řeč o jednom dynamickém sportu, který patří mezi ty nejlepší tréninky, jež vaše celé tělo může dostat.

Aneb když se raketa se žlutým míčkem setkají…

Je to vysoce intenzivní sport, který je občas na tenisových kurtech pod pražícím sluncem a několika hodinami k tomu velmi vysilující. Když si vezmete, že šedesát minut při takových podmínkách dokáže spálit až 1000 kalorií, jedna hra profesionálů, kterou čas od času můžete zahlédnout v televizi, je doslova souboj titánů. My se dnes však budeme soustředit na normální smrtelníky, kteří tento sport berou jako zábavu.

Zde už tak velké číslo asi nenajdete, ale 400 a více kalorií za hodinu také rozhodně není špatný výsledek. Je pravdou, že při tenise používáte téměř každý sval v těle. To zahrnuje spodní část těla, horní část těla a břicho. Navíc se pinkání rakety do malého žlutého míčku projevuje i v jiných oblastech.

Hrát tenis dvakrát až třikrát týdně má pozitivní účinky na vaši vytrvalost, koordinaci a hustotu kostí. Nehledě na flexibilitu, rovnováhu, rychlost a hbitost, jež tento sport pozvedává na novou úroveň. Základem však jsou, jako u každého pohybu, dobrá forma a správná technika, na kterých závisí nejen samotná kvalita hry, ale i menší šance na zranění.

Jak na to

Ať už půjdete do sportovního obchodu, nebo do malého krámku, který se specializuje pouze na tenis, správná raketa se dá koupit i na internetu. Tuto možnost ale berte jenom v krajním případě, protože je dobré si daný výrobek vyzkoušet, jestli je pro vás vhodný.

Pokud bude vaše raketa příliš lehká, nebo příliš těžká, můžete skončit s poraněným loktem. Nesprávná velikost úchopu nebo výplet rakety zase poškodí vaše zápěstí a paži. Proto výběr rakety neponechávejte náhodě a osudu.

Důležitou roli zde hrají boty, jelikož při všem tom zápalu a snažení stačí jeden špatný krok a je vymalováno. Někdy i na pěkně dlouho dobu. Podívejte se proto na obuv, která se doporučuje přímo na tenis. Dobrý pár odvrátí poranění kotníku a několik týdnů nehybnosti k tomu.

Co dělat na kurtu

Ještě před samotnou hrou se lehce rozcvičte, protože svaly musejí být do začátku zahřáté. Předejdete tak natažení, nebo zpřetrhání svalu. Zde je oblast cviků velice rozsáhlá, protože jak jsme si řekli již dříve, tenis je všestranný sport. Nejlépe uděláte, když použijete to, co už znáte a máte ověřené, že funguje.

Když se tedy konečně pustíte do hry, nezapomínejte si otírat zpocené ruce. Ty totiž mohou vést k tvorbě puchýřů, takže kdykoliv se naskytne příležitost, vysušte rukojeť na raketě. A hlídejte si také optimální přísun vody, kterou tělo potřebuje proti křečím a přehřátí.

A ještě jeden zajímavý tip na konec. Střídejte strany přesně tak, jak to dělají profesionálové. Tyto krátké přestávky totiž změní běh metabolismu, který se pak rychleji musí dostat znovu do tempa, což stojí další kalorie navíc.

Nicméně je důležité při tomto sportu dávat pozor na svoje fyzické síly, protože i když se to z očí profesionálů zdá jako hračka, tento sport je všechno, jenom ne jednoduchý.