Každá správná hospodyňka, jež má doma spoustu hladových krků, se musí postarat o chutné vaření, jež bude lahodit nejen jejich chuťovým buňkám, ale i oku. I když bychom se neměli držet toho, že nutně nemusí odpovídat chuť vzhledu.
To, co nevypadá dobře, může chutnat výborně a opačně. Často je tato myšlenka nepsaným pravidlem. Mnohým z nás se jídlo často znechutí již od pohledu a ani jej neochutnáme, což nás mnohdy ochuzuje o kvalitní gurmánský požitek. Toto však není vše, co dokáží naše oči. Kromě posuzování chuti jimi také jíme a můžeme tvrdit, že zároveň i přibíráme na váze. Jak je to možné? O tom se více můžete dočíst níže.
Čím více, tím hůře
Vaříte si doma sami pro sebe? Zkuste si pokrmy připravovat v menších porcích. Čím větší a chutnější vaše porce bude, tím více na ni budete mít chuť. To se může stát vcelku velkým problémem ve chvíli, kdy se snažíte shodit přebytečné kilogramy a dbáte o svou linii. Z tohoto důvodu jsme již několikrát poukazovali na fakt, že nejvíce o velikosti porce rozhoduje velikost talíře. Čím větší je, tím více toho sníme. Jak je to ale s hrnci a vařením? Věřte tomu, že i zde to funguje na stejném principu. Proč?
Nechci, aby se mi jídlo zkazilo
Když už si pokrm pracně připravíte, nechcete jej přece po nějaké době vyhodit, protože se vám zkazil. To může hrozit zejména v případech, kdy vaříte ve velkých hrncích. Zde jsou pak dvě cesty, tu první bychom vám určitě nedoporučovali a druhá u nás vítězí.
Prvním a zároveň špatným řešením je jíst uvařené jídlo po velkých dávkách. Je sice fajn, že vám pokrm chutná, ale stojí vám jeho ukvapené a hltavé konzumování za to? Co si budeme povídat, vaše tělo dostane vcelku velký záhul, budete mít pocit těžkosti a budete se proto cítit unavení. Je možné, že vám může být najednou v důsledku nesprávného stravování nevolno.
Druhým a zároveň lepším a zdravějším postupem je vaření v menších hrncích. Tato varianta je dle našeho názoru nejlepší, protože budete mít z konzumace pokrmu požitek a bude vám určitě chutnat mnohem více. V žádném případě se nepřejíte, protože si budete svého kulinářského výtvoru vážit a zajisté si jej budete chtít užívat co nejdelší dobu.
Po chuťové stránce bude pokrm chutnější, protože se veškeré chutě nerozplynou do nenávratna. Když pak při úpravě využijete zdravější formy přípravy, jako je například vaření na páře a podobně, nepřebijete chuť přepálením. To se vám může stát jen na pánvičce či ve fritéze.
Když už hovoříme o zkáze potravin, měli bychom také zmínit, že není zrovna žádoucí, abychom si plnili lednice až k prasknutí. Při nákupu bychom měli koupit jen tolik, kolik doopravdy sníme. Nechceme přece, abychom za týden zjistili, že polovina toho, co jsme za draho nakoupili, je neodvratně vzala za své.
Naši lednici bychom tedy měli plnit jen tak, abychom na určitý časový úsek nějak vyžili. Menší nákupy v sobě ukrývají daleko méně finančních prostředků, jež vyhodíme v důsledku zkažení do koše.