Máte problém s nadváhou a toužíte zhubnout? Pokud tomu tak je, nebojte se začít. K dosažení vašeho cíle vám stačí jen málo. Rozhodně nepotřebujete držet drastické diety, jež rozhodí váš zdravotní stav, ani se nemusíte nijak omezovat nebo se nutit do něčeho, co vás nebaví a máte z toho strach.
Ano, mluvíme o pobytu v zadýchané tělocvičně nebo posilovně, kde máte pocit, že na vás hledí oči všech návštěvníků a že se vám vysmívají za to, že vám něco nejde nebo něco neumíte.
Hubněte jen opatrně a pomalu
Mezi námi je mnoho jedinců, kteří touží po dokonalé postavě ihned. Nezajímá je, že tělo má nějaký metabolický systém, jenž udává rychlost spalování a přeměny tuků a cukrů na potřebnou energii. V jednu chvíli se neřízeně ládují a jejich tělo nestíhá škodlivé látky včas spálit či vyloučit, tudíž dochází k tomu, že se začnou usazovat v problematických partiích, kde se jich potom jen velice ztěžka zbavujeme.
Opakem je pak držení drastické diety, kdy zase pro změnu jedinec do svého těla nepřijímá téměř žádné látky, které jsou pro zdravý chod organismu důležité. Jedná se tedy o kroky z extrému do extrému, jež nejsou zdraví prospěšné. Diety by v žádném případě neměly být drastické a nijak dramaticky by neměly poznamenat ani váš zdravotní stav, ani způsob života.
Měly by naopak v obou případech být prospěšné. Z tohoto důvodu se doporučuje navštívit odborníka, který vám jistě rád pomůže sestavit zdravější jídelníček, v němž nebude chybět žádná výživná látka a nebude přebývat žádná zdraví škodlivá.
Rytmus hubnutí by měl být pozvolný a v žádném případě by nemělo jít o rychlé shození přebytečných kilogramů. Delší doba tohoto procesu je jakousi zárukou toho, že si dokážete svou váhu a siluetu udržet minimálně stejně tak dlouho. Výhodou je i to, že se vyhnete velkým obloukem jo-jo efektu, jenž je pro mnohé z nás synonymem pro strašáka.
Přirozený pohyb je zdravý
Již několikrát jsme na našich stránkách psali o tom, že při hubnutí je prospěšný pohyb na zdravém vzduchu. Někteří ze svého pasivního života dokázali vykročit a začali pravidelně v přiměřených dávkách cvičit.
Jiní ale přeskakují mezi dvěma extrémy, což není dobře. Rozhlédněte se kolem sebe a co vidíte. Dnešní doba je hodně uspěchaná a spěch poznamenává každou z oblastí lidského života, mimo jiné i hubnutí a pohyb.
Vídáte na ulicích šíleně pobíhat množství lidí, od kterých byste to ani nečekali? Takových lidí, o nichž víte, že se ještě včera vesele povalovali na gauči před televizí a dokázali spořádat pytlík sladkostí či brambůrek na posezení?
To vše zapili alkoholickým nápojem a při sledování pořadu usnuli? Ano, přesně takoví lidé jsou náchylní k nadměrnému přibývání na váze. Dnes to vše vyřešili, potí se venku, nepijí, nejedí a myslí si, že zhubnou, opak je však pravdou. Podlomí si zdraví a stejně moc nezhubnou, pokud ano, tak jen na chvilku a potom se dostaví jo-jo efekt.
Další podobnou skupinou je taková, která se pohybuje jen sporadicky. Celé dny prosedí u počítače a pak si jednou za pár dní dojde do posilovny, tělocvičny nebo jen tak do přírody na čerstvý vzduch.
Z našeho textu mělo vyplynout, že bychom se nadváze neměli vzdávat, ale spíše se jí postavit čelem a boj s ní brát jako výzvu. Když změníme svůj pohled na věc, změní se k lepšímu i výsledky, kterých dosáhneme.