Chůze a vše o ní

2-chuze-a-vse-o-ni-post

Nejpřirozenější a pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak zdravě protáhnout své tělo. Je to univerzální činnost, kterou děláme už tisíce let, když se chceme přesunout z místa na místo. Ačkoliv rychlostí nejspíše nepředčíme auto, stačí dát jednu nohu před druhou a máte to. Hračka, že?

Možná už jste na pěší túře nebyli dlouho a mrzí vás to. Ty výhody, které chození obnáší, a kolik prospěšných účinků na naše tělo má. Vaše srdce se stane silnější, snížíte krevní tlak, vaše kosti budou pevnější a díky výdaji navíc se vaše tělo zbaví přebytečných kil. Je to také skvělý lék na stres a pomůže vám lépe spát.

Mnozí lidé se mohou v přírodě zamyslet i nad svým životem a změnit svůj dosavadní pohled a názory. Kde jinde lépe přemýšlet než v klidném prostředí, ze kterého pocházíme?

Chůze je nejpřirozenější forma cvičení

Intenzita tohoto cvičení je nízká, ale můžete si ji klidně i zvýšit. Stačí jít delší dobu, rychleji nebo přidat i pár kopců, které vaše nohy zapojí více. To jediné, co potřebujete na tento sport, jsou pohodlné boty nejlépe se silnou podrážkou, které vás ochrání před kameny, klacíky a jinými nerovnostmi.

Pokud chcete, můžete si pořídit chodecké hůlky, jež zapojí do pohybu i vaše ruce. Dalším způsobem, jak zároveň budovat vaši horní polovinu těla, je nosit lehké závaží v batohu. Nejdříve se to nemusí zdát, ale věřte, že do příkřejších svahů se pár kilo na zádech pozná okamžitě.

Podle vědců je dobré ujít minimálně 10 000 kroků denně. Je to velké číslo, že? Nicméně většina z nás chodí mezi 3 000-4 000 kroky za den, takže dosáhnout této mety nemusí být tak těžké, jak se na první pohled zdá.

Chůze je pro každého

Chůze je skvělým tipem nejen pro začátečníky, kteří se snaží cvičení udělat součástí svého životního stylu, ale také pro lidi s cukrovkou a vysokým cholesterolem. Volitelnost úrovně trasy záleží na individuálním pocitu a na výdrži a fyzičce daného jedince.

Pokud je venku špatné počasí, neberte to jako omezení. V případě, že rádi nakupujete, je možné tyto dvě činnosti spojit, a vydat tak ze sebe energii. Navíc v předvánočním období, kdy je nutné shánět dárky, je to perfektní příležitost, jak to vyzkoušet.

Když se nechcete toulat okolím sami, vezměte někoho s sebou a uvidíte, jak venku čas rychle utíká. Nezapomeňte však chodit do bezpečných oblastí, přibalte si do ruksaku pití na zavlažení organismu a také nějakou svačinu, aby vaše tělo i nadále správně fungovalo a nebylo vyčerpané hlady a únavou. Vycházku si také můžete zpříjemnit pořizováním fotografií nebo videí.

Jak vidíte, samotná chůze nemusí být nudná. Není to pouhé vyplnění nevyužitého času, ale také možnost se trochu odpoutat od uspěchaného a stresujícího prostředí. V přírodě je možné alespoň na chvíli odhodit vaše problémy za hlavu a naplno se ponořit do klidu a pohody.