Jak na běhání

2. Jak na běhání - Post

Další přirozený pohyb, který používáme od dob svých úplných začátků. Ačkoliv v dnešním světě už tolik nejde o život jako kdysi dávno, i přesto se tento sport čas od času hodí. Zvláště pokud chcete zhubnout a zlepšit svoji fyzickou kondici.

Ale co když jste naposledy běhali na střední škole, kde jste podle tohoto měřítka dostávali známky prospěchu? Možná to je jeden z důvodů, proč většina lidí tak nerada slyší o tomto slově. Avšak je dobré si připomenout, že dnes již nic takového nemusíte řešit a můžete se naplno ponořit do krásy běhání.

Jenomže než na sebe navlečete sportovní oblečení a zavážete tkaničky, je potřeba první kilometry patřičně promyslet. Obzvlášť v tom případě, kdy se vydáváte na trať znovu a po dlouhé době.

Jeden, dva, nebo více?

Asi také nejspíš přemýšlíte, jestli běhat jako osamocený jedináček, nebo s někým dalším. Když už vás jednou napadne se dostat zpátky do formy, nejspíš nebudete chtít trávit tento čas o samotě. A především ženy tento problém často řeší. Kupodivu si toho lze všimnout i venku. Ženy raději běhají ve skupinách, možná proto, že si takto lépe udržují svou motivaci.

A pokud zvolíte ten typ samotáře, pamatujte si jednu věc. Ačkoliv bez moderních technologií dnes nedáme ani ránu a mobil je z rozumných důvodů brát vždycky s sebou, pro tentokrát nechte povzbudivou hudbu společně se sluchátky doma. I když vás může síla písničky vyburcovat k větším výkonům, nikdy nevíte, koho na cestě potkáte.

Ať už se jedná o kolo, auto, nebo i neposedné a všude pobíhající děti. Stejně jako při každé činnosti venku, je dobré se soustředit na okolí. Oči za zatáčku nevidí a sluch zde slouží jako varování, že se něco blíží. Přijíždějící cisterna vás vyděsí jen jednou.

První kroky

Nyní se dostáváme pravděpodobně k tomu nejdůležitějšímu. Jak to nepřehnat. Věřte, že je to velmi jednoduché, ale požadavky v tomto případě raději nahraďte rozumnými cíli. Možnosti a schopnosti má každý jednotlivec jiné a je nutné brát tyto fakty na vědomí. Je jasné, že po 15 letech nelze vydávat ty samé výkony jako na střední škole. Chtít něco takového se dá přirovnat k vytváření své vlastní katastrofy.

Proto si na svoje tempo musí přijít každý sám, ale pokud nevíte jak, existuje na to jednoduchý způsob. Nejdříve jděte svižným tempem, protože už i to je pro nezvyklé tělo zátěž. Když se budete cítit, zvyšte tempo a uběhněte třeba 5 až 10 sekund. Tak to opakujte každou následující minutu. Zdá se vám to málo?

Možná ano, ale znovu myslete na své tělo, které si teprve zvyká na větší a intenzivnější aktivitu. Když budete dělat tuto techniku správně a postupně čas běhu navyšovat, chůze bude ubývat, až jednoho dne poběžíte v celku. Tato technika je také dobrá pro motivaci, protože když se vám nepodaří uběhnout celou trasu napoprvé, tyto malé krůčky vám k tomu dopomohou.

Běhání, i když se může zdát namáhavé a vyčerpávající, je zábava a jeden z nejlepších způsobů, jak si vyrazit do přírody po těžkém dni vyvětrat hlavu. Občas to může být i docela návykové, ale ta únava a dobrý pocit na konci cílové čáry stojí za tu námahu.